Nocny Rajd Maluchów w Warszawie

14.06.2017 09:43

W warszawie 12 czerwca 2017 roku odbył się Nocny Rajd Maluchów zorganizowany przez nieformalną grupę miłośników Fiata 126p – f126p.com. W imprezie wzięły udział 22 załogi.

Nocny Rajd Maluchów w Warszawie fot. f126p.com

Każda załoga otrzymała instrukcję z podanymi 6 lokalizacjami, które następnie należało odwiedzić, robiąc zdjęcie na miejscu i wrzucając je na Facebooka wraz z odpowiednim hasztagiem. Nie obowiązywała żadna kolejność – wszyscy byli odpowiedzialni za obraną przez siebie trasę. Celem było zaliczenie wszystkich punktów przy pokonaniu jak najkrótszego dystansu według wskazań licznika. Dodatkowe punkty można było uzyskać za opublikowane zdjęcia na Facebooku, realizację zadania specjalnego i czas jazdy.

Uczestnicy mieli symboliczne 126 minut na przejechanie trasy. Na liście lokalizacji znalazły się ulica Karowa, dworzec Warszawa-Powiśle, znana z filmów Barei poczta na ulicy Ludnej, stadion Narodowy, restauracja „Centrum zarządzania światem” i plac Hallera, o której wspomniał Michał Horodeński, organizator imprezy:

"

Przygotowana przez nas trasa nie była oczywista, miejscami pojawiały się remonty oraz jednokierunkowe odcinki. Nawigacja pomagała, ale korzystając tylko z jej wskazań, kierowca nie miał pewności, czy uda mu się uzyskać najmniejszy przebieg. Pięciu załogom udało się osiągnąć najlepszy wynik na poziomie 19 kilometrów, dodatkowo oznaczyli się na Facebooku w każdym miejscu i wykonali poprawnie zadanie dodatkowe, więc w tym przypadku zadecydował czas przejazdu. Ten rajd miał na celu nie szaleńczą jazdę po mieście, ale w stu procentach turystyczne zwiedzanie miasta po zmroku. "

Fiat 126p

Fiat 126p został zaprezentowany pod koniec 1972 roku na wystawie motoryzacyjnej w Turynie jako następca słynnej „pięćsetki”. Pod względem mechanicznym bazował zresztą na tym modelu – miał identyczny rozstaw osi i silnik umieszczony z tyłu, ale i całkowicie nowe nadwozie. Jego projekt przypominał Fiata 127, jednak w mniejszej skali. Co ważne, wykorzystano rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa zastosowane w tym aucie.

Popyt na Malucha był ogromny. Auto, które zostało zaprojektowane jako pojazd typowo miejski, w Polsce często spełniało rolę samochodu rodzinnego.

O ile cykl życia współczesnego samochodu wynosi około 5-6 lat, o tyle Fiat 126p w Bielskiej fabryce był produkowany przez 27 lat – od 22 lipca 1973 roku do 22 września 2000. Średnio w skali roku powstawało 43 tys. sztuk, a w rekordowym roku 1993 – 69 549 egzemplarzy. Równocześnie przez 16 lat – od 1975 do 1991 – produkcja Malucha odbywała się zakładzie w Tychach i wynosiła średnio 135 tys. sztuk. Po jej zakończeniu rozpoczęto tam wytwarzanie Fiata Cinquecento.

Łącznie z polskich zakładów Fiata wyjechało 3 318 674 sztuk Maluchów. Wraz z ostatnim egzemplarzem z limitowanej edycji „Happy End”, który zjechał z taśmy 22 września 2000 roku, w fabryce w Bielsku Białej nie powstał już żaden samochód.

RadioZET/MS

Oceń