Nowa Honda Civic Type-R w sprincie od 0 do 260 km/h

26.06.2017 13:00

Jak szybko nowy Civic Type-R jest w stanie rozpędzić się od 0 do 230 km/h? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź na kanale L'argus na YouTubie.

Nowa Honda Civic Type-R w sprincie od 0 do 260 km/h fot. materiały prasowe

Najmocniejszy wariant Hondy Civic zaliczył bardzo udany debiut. Auto praktycznie z miejsca przywłaszczyło sobie tytuł najlepszego, a zarazem najbardziej pożądanego hot hatcha. Odzwierciedlają to także jego kosmiczne ceny. Na rynku amerykańskim nie liczy się to, jaka kwota widnieje w katalogu – dealerzy nie narzekają na brak chętnych mimo wywindowanych stawek.

Jednak nim samochód wjechał do salonów, Japończycy przetestowali jego prototypową wersję na legendarnym torze Nurburgring Nordschleife. Uzyskane czasy wprawiają w osłupienie – Civic Type-R na przejechanie północnej pętli potrzebował zaledwie 7 minut i 43.8 sekundy, deklasując rywali o ponad 5 sekund, a swojego poprzednika o 7 sekund.

Auto w stosunku do standardowego wariantu zostało pozbawione tylnych siedzeń i systemu audio, co miało być rekompensatą masy dla zainstalowanej klatki bezpieczeństwa. Civic korzystał z ogumienia dopuszczonego do ruchu.

Hondę napędza 2-litrowy silnik VTEC o mocy 320 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, współpracujący z 6-biegową skrzynią ręczną. Sprint od 0 do 100 km/h trwa około 5,7 sekundy. Jak też udowodniono na powyższym filmie, Civicowi nie brakuje „pary” nawet podczas rozpędzania się przy prędkościach wyższych niż 200 km/h.

RadioZET/MS

Oceń