Nowe przepisy homologacji typów pojazdów. Odczują je producenci samochodów

19.04.2018 14:12

W środę Parlament Europejski zagłosował za wprowadzeniem nowego sposobu homologacji typów pojazdów. Zmienią się zasady, które spowodują, że producenci będą musieli mieć się na baczności.

diagnostyka pojazdu fot. Robert Stachnik REPORTER East News

Po aferze Volkswagena dobre imię producentów przestało cieszyć się uznaniem klientów, co odbiło się wyraźnym spadkiem sprzedaży diesli. W środę doszło do kolejnej ważnej zmiany, czyli do wprowadzenia nowego rozporządzenia o sposobie homologacji typów pojazdów.

Homologacja pojazdów: Co się zmieni?

Teraz, żeby auto otrzymało zielone światło i mogło zostać sprzedane na terenie UE, będzie musiało spełnić około 70 wymogów. Nowe przepisy pozwolą na dopilnowanie wszystkich procedur, a każdy nowy model będzie badany niezależnie od producenta. Oprócz tego corocznie dojdzie do częściowych kontroli produkowanych samochodów. Kiedy zasady wejdą w życie, zmiany najbardziej odczują producenci samochodów, którzy będą płacić urzędowi państwowemu za odbyte testy. Ten z kolei ma przekazywać kwoty na konto ośrodka certyfikującego.

Zobacz też: NOWA SKODA OCTAVIA

Homologacja pojazdów: Wysokie kary

Po otrzymaniu specjalnego zatwierdzenia minimum jeden z 40 tysięcy danych modeli będzie musiał przejść obowiązkowe testy, które w ponad 20% będą musiały stanowić sprawdzenie emisji i spalania. W przypadku przekroczenia norm Unia Europejska będzie wystawiała kary finansowe do 30 tysięcy euro za każdy samochód, który opuścił fabrykę.

Najnowsze limity emisji CO2 mają być tak rygorystyczne, że bez większego udziału rozwiązań hybrydowych i elektrycznych, producenci nie dadzą rady ich spełnić.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń