Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowe przepisy ws. radarów. Kierowcy będą mieć pod górkę

11.02.2019 09:26

Pod koniec zeszłego tygodnia w życie weszły nowe przepisy dla urządzeń do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym. Okazuje się, że przez nowe rozporządzenie kierowcy mogą mieć trudności z dowodzeniem swoich praw przed sądem.

policjant radar fot. East News

Radary policyjne doczekały się zmian, które są dość obszerne. Przede wszystkim doprecyzowano kilka definicji i usunięto pewne ograniczenia odnośnie do badań tego sprzętu. Dla kierowców najważniejszy jest przepis, który przed modyfikacją brzmiał w ten sposób: „konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona”.

Zasada uległa zmianie i teraz brzmi następująco: „konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny umożliwiać ustalenie pojazdu, którego prędkość została zmierzona”.

Zmiany w radarach: Co to oznacza dla kierowców?

W związku z tym, czy kierowcy będą mieć trudniej w dowodzeniu swoich praw przed sądem i unikną mandatu? Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że niestety tak. Zmodernizowane przepisy pozbawiają zmotoryzowanych szans na obronę przed wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory kierujący pojazdami potrafili uciec od kary (zwłaszcza gdy pomiar został wykonany Iskrą-1), tłumacząc się przed sądem brakiem możliwości zidentyfikowania samochodu.

Zmiany w radarach: Kierowcy inaczej ominą mandat

Po zmianach przepisów w radarach pojawiła się modernizacja w innym paragrafie, gdzie możemy przeczytać, że „przyrząd powinien rejestrować zmierzoną prędkość, datę i czas dokonania pomiaru oraz obraz lub sekwencję obrazów kontrolowanego pojazdu z jego numerami rejestracyjnymi. Czas dokonania pomiaru prędkości powinien być rejestrowany z rozdzielczością nie mniejszą niż 1 s”. W tym miejscu trzeba podkreślić, że ręczne radary takie jak wspomniana Iskra-1 nie posiadają w wyposażeniu urządzeń optycznych, które mogłyby zarejestrować obraz.

Zmiany w radarach: Co nowego?

Rozporządzenie obejmuje również sytuacje, w których kierowca ma wątpliwości co do zbyt wczesnego wykonania pomiaru. Wobec tego radary zostaną wyposażone w zegary, a ich wskazania nie mogą różnić się o więcej niż 2 minut od „czasu urzędowego”.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/motoryzacja.interia.pl/MW

Oceń