Zamknij

Nowe zasady opłat za wykroczenia drogowe: Ważne zmiany dla kierowców!

Redakcja
20.11.2018 10:54
kontrola policji
fot. Piotr Jedzura REPORTER East News

Od połowy listopada zaczęły obowiązywać nowe zasady w opłatach za wykroczenia drogowe. Zgodnie z nowelizacją wszyscy ukarani mandatem będą mieć więcej czasu na jego zapłacenie.

W zeszłym roku policjanci ukarali mandatami ponad 3,5 mln kierowców. Po ich otrzymaniu zmotoryzowani mieli 7 dni na opłacenie. Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu karnego kierujący będą mieli aż dwa tygodnie na zapłatę. Wcześniej pomysłodawcy tłumaczyli, że termin siedmiu dni był za krótki, dlatego wyszli kierowcom naprzeciw, aby mieli więcej czasu na dochowanie terminu.

Za co otrzymuje się mandat?

Za złamanie przepisów nie możemy być ukarani dwukrotnie, dlatego po otrzymaniu mandatu nie grozi nam sąd. Mandat można otrzymać za większość wykroczeń drogowych. Czasami zdarza się tak, że policjant nie zamierza rozpoczynać z nami dyskusji i od razu wypisuje wniosek do sądu. Najczęściej dotyczy to sytuacji bardzo szybkiej jazdy w terenie zabudowanym albo świadomego powodowania niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Co może policjant w trakcie kontroli drogowej? Jakie prawo ma kierowca?

Najwyższy możliwy mandat, jaki można dostać, wynosi 1000 zł (za kumulację dwóch lub więcej wykroczeń). Z kolei w sądzie może grozić kara do 5 tys. zł.

Do kiedy trzeba zapłacić za mandat z fotoradaru?

O ile po zmianie przepisów, kierowcy mają na zapłacenie mandatu 14 dni, o tyle inaczej wygląda to przy wykroczeniach zarejestrowanych przez fotoradar. Wówczas zmotoryzowani na opłacenie wykroczenia mają maksymalnie 180 dni od daty wystawienia mandatu.

Czy można odwołać się od mandatu?

W chwili przyjęcia mandatu staje się on prawomocny. Podpisując się, jednocześnie przyznajemy się do winy. W przypadku stłuczki dodatkowo musimy liczyć się z karą finansową od 300 do 500 zł. Od mandatu mamy prawo odwołać się w terminie 7 dni. Uwaga: odwołujemy się tylko wtedy, gdy został nałożony za czyn niebędący wykroczeniem. Dla przykładu: jeśli podpiszemy mandat za przekroczenie prędkości, a po czasie uznamy, że jechaliśmy zgodnie z przepisami, nie mamy prawa do odwołania się. Z kolei w przypadku, kiedy piliśmy wodę w naszym samochodzie prywatnym, możemy się do tego odwołać, ponieważ to nie jest wykroczenie.

Jak można zapłacić mandat?

Jedną z możliwości jest skorzystanie z tzw. mandatu kredytowego, na którego opłacenie mamy 14 dni od momentu otrzymania kary. Drugą opcją jest zapłacenie kartą kredytową. Od 1 lutego radiowozy policyjne są wyposażone w terminale płatnicze.

Co się stanie, kiedy nie zapłacę mandatu?

Wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Jednak jedną z możliwości jest, że po pół roku – a czasami bywa, że po roku – komornik ściągnie z naszego konta bankowego kwotę mandatu wraz z kosztami egzekucji, gdzie za każde 100 zł kary przypada zaledwie kilka złotych. Inną opcją jest interwencja poborcy skarbowego, który może wezwać nas do urzędu i tam nakazać zapłacenie za mandat. Może zdarzyć się też tak, że poborca odwiedzi nas w domu, przez co łączny koszt wyniesie nas zdecydowanie więcej.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW