Zamknij

Nowe znaki drogowe na polskich drogach. Co oznaczają? [FOTO]

Redakcja
05.02.2019 10:33
znaki drogowe
fot. Andrzej Iwanczuk REPORTER

Na polskich drogach pojawią się nowe znaki. Według nowego rozporządzenia powstanie specjalne oznaczenie informujące o urządzeniu sprawdzającym średnią prędkość na odcinku drogi.

Nowe znaki drogowe będą dotyczyć fotoradarów. Tzw. pomiar średniej prędkości na odcinkach rozpoczął się pod koniec 2015 roku. Na tę chwilę Generalny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ma na wyposażeniu 30 takich zestawów, które są oznakowane znakiem D-51 – Kontrola prędkości fotoradar. Dodatkowo tuż pod nim znajduje się informacja o rodzaju urządzenia. Jednak to rozwiązanie ma spory minus, ponieważ kierowcy, chcąc poznać pełną treść tabliczki, przez kilka sekund odrywają wzrok z tego, co znajduje się przed nimi, co powoduje realne zagrożenie.

EN_01126184_0720
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Nowe znaki drogowe: Co oznaczają? Jak wyglądają?

Ministerstwo Infrastruktury stworzyło nowy projekt, dzięki któremu wkrótce na polskich drogach powstaną nowe znaki drogowe: D-51a i D-51b. Pierwszy z nich będzie informował o wjeździe do strefy objętej pomiarem prędkości, a drugi o wyjeździe z niej. To niebieskie znaki z drogą i ikonkami dwóch aparatów fotograficznych. Ponadto w znaku informującym o wjeździe do strefy będzie znajdowała się dodatkowa ikonka o ograniczeniu prędkości, który obowiązuje na tym obszarze.

znaki-odcinkowy-pomiar-p-0e04f16,0,750,0,0
fot. materiały prasowe

Dzięki temu kierowcy będą znali dokładną prędkość, z jaką mogą się poruszać. Przy obecnym oznaczeniu wielu zmotoryzowanych zwalnia poniżej obowiązującego limitu, żeby nie nadziać się na karę. Jednak przez takie zachowanie zmniejszają przepustowość drogi.

Nowe znaki drogowe: Kiedy wejdą w życie?

Zgodnie z przepisami nowe oznaczenia mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia. Aczkolwiek zarządcy dróg będą mieli dwa lata na zmianę znaków określonych w nowych przepisach.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/autokult.pl/MW