Nowy CEPiK ruszy w najbliższy poniedziałek. Co to oznacza dla kierowców?

10.11.2017 10:46

Nowa edycja systemu CEPiK zostanie uruchomiona w najbliższy poniedziałek – powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas czwartkowej konferencji poświęconej zarządzaniu w epoce cyfryzacji.

Nowy CEPiK ruszy w najbliższy poniedziałek. Co to oznacza dla kierowców? fot. materiały prasowe

O planowanych pracach i związanych z nimi utrudnieniach poinformowali również m.i.n. Centralny Ośrodek Informatyki i Ministerstwo Cyfryzacji. Właśnie w dniach 10-13 listopada 2017 roku w czasie aktualizowania systemu CEPiK, będzie on niedostępny. Dodatkowo mogą wystąpić problemy w działaniu niektórych e-usług w serwisie Obywatel.gov.pl. Z kolei zasilanie bazy danymi z przeprowadzanych badań technicznych pojazdów ma być możliwe do dnia 10.11.2017 r. do godz. 14:00.

O skali jednego z największych projektów administracyjnych w Polsce poinformowała Anna Streżyńska:

"

W poniedziałek oddajemy do użytku nową edycję systemu CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To jest projekt, którego interesariusze, liczeni są, jeśli chodzi o kategorie interesariuszy, w setkach. Wykonawców jest kilku, a sam projekt obejmuje działalność kilku resortów" - powiedziała Streżyńska. "

Nowe przepisy są efektem działań naprawczych podjętych wobec systemu CEPiK, których jednym z elementów jest etapowe uruchomienie jego zmodernizowanej wersji.

W nowych regulacjach założono między innymi, że za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.

Przewidziano jednak wyjątek od tych przepisów, wprowadzając regulację, która umożliwi wniesienie opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu – w przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Rozwiązanie to ma ułatwić działalność przedsiębiorcom, np. zarządzającym flotą samochodową.

Do CEPiK na bieżąco będą przekazywane dane o negatywnych badaniach technicznych, w szczególności gdy badania zostają przerwane w trakcie wykonania i kierowca unika konsekwencji, nie pozwalając dokończyć badania i nie ponosząc kosztów ich wykonania. W ten sposób ma zostać ograniczone zjawisko "turystyki badań technicznych", w których kierowcy, nie uzyskując pozytywnego wyniku badania technicznego, przenoszą się do innej stacji badań technicznych.

W nowych rozwiązaniach doprecyzowano i zwiększono zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zdecydowano, że do CEPiK będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. Takie informacje są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych.

Nowelizowane przepisy zakładają też, że obok zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) będzie zobowiązany do przekazywania do CEPiK informacji o szkodach istotnych, do jakich doszło w aucie podczas wypadku – w przypadku pojazdów nieubezpieczonych.

W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. W rezultacie SG będzie przekazywać do CEPiK informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.

RadioZET/PAP/MS

Zagłosuj

Popierasz te zmiany?

Oceń