Zamknij

Nowy pomysł Liroy’a-Marca. Chce nowego rodzaju tablic rejestracyjnych

Redakcja
17.09.2018 09:43
tablice rejestracyjne
fot. STEFAN MASZEWSKI REPORTER East News

Piotr Liroy-Marzec domaga się stworzenia nowego rodzaju tablic rejestracyjnych. Poseł chce wyjść naprzeciw importerom samochodów.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego od początku 2018 roku do tej pory zarejestrowano ponad 620 tys. używanych pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Jeśli ten poziom utrzyma się do końca grudnia, liczba sprowadzonych aut wzrośnie o 7 proc. w porównaniu do całego 2017 roku. W związku z tym nowy pomysł Liroy’a-Marca dotyczy samochodów sprowadzanych na kołach.

Poseł domaga się wprowadzenia nowych tymczasowych tablic rejestracyjnych. Obecnie tego typu rejestracje odbiera się w polskich urzędach w miejscu, gdzie kupowany jest pojazd. To obowiązkowa procedura, gdy w momencie przerejestrowania samochodu trzeba oddać dotychczasową tablicę. Jednocześnie auto wywożone na kołach musi mieć zamontowaną rejestrację, dlatego osoby sprowadzające są zmuszone załatwiać sprawę w niemieckich, czy belgijskich urzędach.

Nowy rodzaj tablic rejestracyjnych: Jak ma wyglądać?

Poseł Liroy-Marzec chce wprowadzenia nowych tablic rejestracyjnych, które byłyby ważne przez 6 dni. W tym czasie każda osoba zdąży pojechać i kupić auto za granicą oraz przywieźć je do kraju.

Na chwilę obecną w Polsce mamy specjalne tymczasowe „blachy” z czerwoną czcionką. Ich ważność to 30 dni, ale różnią się one tym, że właściciel sprowadzanego auta otrzymuje je dopiero w momencie, kiedy pojazd jest już w kraju. Dlatego nowy rodzaj rejestracji służyłby głównie temu, żeby można było przywieźć samochód.

Polityk z Kielc tłumaczy, że na takim rozwiązaniu skorzystają urzędy, których przychody mogą się zwiększyć. Każdego roku Polacy wyrabiają za granicą kilkaset tysięcy numerów rejestracyjnych, za które oczywiście muszą zapłacić. Po wejściu pomysłu w życie, zysk polskich urzędów zmieniłby się diametralnie. Załóżmy, że cena wyrobienia nowego rodzaju tablicy rejestracyjnej wynosi 62 zł, czyli tyle, ile tymczasowe „blachy”. Rocznie daje to kwotę do kilkunastu milionów złotych.

Znasz się na tablicach rejestracyjnych? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

QUIZ: Czy wiesz z jakiego miasta pochodzą te tablice rejestracyjne?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Czy wiesz z jakiego miasta pochodzą te tablice rejestracyjne?

QUIZ: Czy wiesz z jakiego miasta pochodzą te tablice rejestracyjne?
Skąd pochodzi ta tablica rejestracyjna?

Skąd pochodzi ta tablica rejestracyjna?

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW