Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nowy pomysł posła. Kierowcy będą mogli wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

08.10.2018 13:17

Rafał Galla chce zmiany przepisów. Poseł zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie wyprzedzania rowerzystów na podwójnej ciągłej.

rowerzysta fot. Shutterstock

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kierowca może wyprzedzić rowerzystę, jeśli zachowa przynajmniej metrowy odstęp od jednośladu. Kłopot pojawia się dopiero wtedy, gdy sytuacja ma miejsce na drodze z podwójną linią ciągłą. W takiej chwili mamy trzy możliwości, ale żadna z nich nie jest zupełnie dobra.

Pierwsza z nich mówi o tym, że jeśli szerokość pasa ruchu nie pozwala nam na wyprzedzenie rowerzysty z odstępem zawartym w przepisach, możemy jechać za nim.

Zagłosuj

Czy wyprzedzanie rowerzystów na podwójnej ciągłej powinno być dopuszczalne?

Druga dotyczy sytuacji, w której możemy wyprzedzić rowerzystę w taki sposób, dzięki któremu nie przekroczymy linii rozdzielającej pasy. Jednak kiedy weźmiemy pod uwagę szerokość pasa drogi kategorii G tras krajowych, wojewódzkich i powiatowych (3,5 m) i szerokości współczesnego pojazdu osobowego z lusterkami (około 2 m), dodamy do tego metr na odstęp roweru, to wyjdzie na to, że zostanie nam pół metra drogi. To oczywiście za mało, ale zdarzają się kierowcy, którzy dokonują tego manewru z niewielkim odstępem, co jest niezwykle niebezpieczne.

Trzecia możliwość to wyprzedzenie rowerzysty z bezpiecznym odstępem, ale z przekroczeniem podwójnej linii ciągłej. Za to wykroczenie możemy dostać 5 punktów karnych i 200 zł grzywny.

W związku z tym Ryszard Galla złożył interpelację do ministra infrastruktury. Poseł zaproponował zmianę przepisów, gdzie kierowca mógłby wyprzedzić rowerzystę na podwójnej ciągłej pod warunkiem, że zachowa szczególną ostrożność. Obecnie Prawo o ruchu drogowym nie dopuszcza do takiej sytuacji.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW

Oceń