Zamknij

Nowy pomysł posła. Kierowcy będą mogli wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Redakcja
08.10.2018 13:17
rowerzysta
fot. Shutterstock

Rafał Galla chce zmiany przepisów. Poseł zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie wyprzedzania rowerzystów na podwójnej ciągłej.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kierowca może wyprzedzić rowerzystę, jeśli zachowa przynajmniej metrowy odstęp od jednośladu. Kłopot pojawia się dopiero wtedy, gdy sytuacja ma miejsce na drodze z podwójną linią ciągłą. W takiej chwili mamy trzy możliwości, ale żadna z nich nie jest zupełnie dobra.

Pierwsza z nich mówi o tym, że jeśli szerokość pasa ruchu nie pozwala nam na wyprzedzenie rowerzysty z odstępem zawartym w przepisach, możemy jechać za nim.

Zagłosuj

Czy wyprzedzanie rowerzystów na podwójnej ciągłej powinno być dopuszczalne?

Liczba głosów:

Druga dotyczy sytuacji, w której możemy wyprzedzić rowerzystę w taki sposób, dzięki któremu nie przekroczymy linii rozdzielającej pasy. Jednak kiedy weźmiemy pod uwagę szerokość pasa drogi kategorii G tras krajowych, wojewódzkich i powiatowych (3,5 m) i szerokości współczesnego pojazdu osobowego z lusterkami (około 2 m), dodamy do tego metr na odstęp roweru, to wyjdzie na to, że zostanie nam pół metra drogi. To oczywiście za mało, ale zdarzają się kierowcy, którzy dokonują tego manewru z niewielkim odstępem, co jest niezwykle niebezpieczne.

Trzecia możliwość to wyprzedzenie rowerzysty z bezpiecznym odstępem, ale z przekroczeniem podwójnej linii ciągłej. Za to wykroczenie możemy dostać 5 punktów karnych i 200 zł grzywny.

W związku z tym Ryszard Galla złożył interpelację do ministra infrastruktury. Poseł zaproponował zmianę przepisów, gdzie kierowca mógłby wyprzedzić rowerzystę na podwójnej ciągłej pod warunkiem, że zachowa szczególną ostrożność. Obecnie Prawo o ruchu drogowym nie dopuszcza do takiej sytuacji.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW