Zamknij

Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia. Zmiany w sposobie kontroli trzeźwości

Redakcja
25.09.2018 08:59
policja
fot. policja.pl

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nowe rozporządzenie o sposobach przeprowadzania kontroli trzeźwości przez policję. Projekt dotknie użytkowników e-papierosów, którzy zostaną zatrzymani do kontroli. Po skorzystaniu z tego urządzenia, będą musieli poczekać.

Rozporządzenie wprowadza zmiany w sposobie kontrolowania trzeźwości osób. Obecne przepisy mówią, że osoby powinny być skontrolowane najwcześniej 15 minut od zakończenia spożycia alkoholu lub palenia tytoniu. Projekt Ministerstwa Zdrowia niesie za sobą rozszerzenie sytuacji, w których policja będzie musiała poczekać ze sprawdzeniem trzeźwości.

– Badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną – czytamy w rozporządzeniu.

Pomysł resortu odczują użytkownicy e-papierosów. Wielu kierowców zgłaszało, że korzystanie z nich może spowodować wzbudzenie alkomatu. Głównym powodem jest występowanie w składzie liquidów, w których znajduje się glikol czy alkohol etylowy. Wobec tego urządzenie może się pomylić.

Używanie e-papierosów nie jest jedyną sytuacją, w której zmotoryzowani mogą ściągnąć na siebie niezasłużone problemy podczas kontroli. Czasami funkcjonariusze dokonują masowego sprawdzania trzeźwości o wczesnych godzinach. Zdarza się, że uwagę mundurowych zwracają nie tylko ci, którzy pili alkohol w nocy, ale również osoby korzystające rano z płynu do płukania ust zawierającego alkohol. Tuż po tej czynności alkomat może wskazać nawet 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co daje nam 1 promil alkoholu we krwi.

Jeśli wiemy, że jesteśmy niewinni, powinniśmy wyjaśnić policjantowi, skąd wziął się taki wynik. Wobec tego badanie zostanie powtórzone po 15 minutach. Zazwyczaj kwadrans wystarczy, aby alkohol, który znalazł się w jamie ustnej, wyparował.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/rcl.gov.pl, moto.wp.pl/MW