Zamknij

Nowy system poboru opłat za drogi: Na czym będzie polegał? Kiedy zacznie obowiązywać?

Redakcja
15.11.2018 14:26
autostrada
fot. Wojciech Strozyk East news

Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach krajowych. Nowy krajowy system ma zastąpić rozwiązanie funkcjonujące od 2011 roku.

Ministrowie Andrzej Adamczyk i Marek Zagórski przedstawili plany i założenia dotyczące nowego systemu na wspólnej konferencji, w której wzięli także udział dyrektor Instytutu Łączności Jerzy Żurek i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

– Nowy polski system powstanie w oparciu o nowocześniejsze niż dotychczas rozwiązania, zbliżone do stosowanych obecnie na świecie. Będzie miał otwartą architekturę, pozwalającą na dalszą rozbudowę – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Minister Marek Zagórski wyjaśnił, że Narodowy System Poboru Opłat zapewni nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat, i niezakłócony wpływ środków do Krajowego Funduszu Drogowego. – Nowy system będzie też wygodniejszy w obsłudze dla kierowców i umożliwi bardziej płynne podróżowanie oraz transport towarów – dodaje minister Zagórski.

Minister podkreślił, że dzięki temu na autostradach nie będzie dochodzić do olbrzymich zatorów, jakie powstają aktualnie na bramkach. Dodatkowo system obejmie jedynie fragmenty zarządzane przez państwowe instytucje, czyli autostrady A1, A2 i A4. Jednocześnie Andrzej Adamczyk liczy, że inni koncesjonariusze, którzy zarządzają tymi autostradami, także dołączą do nowego systemu.

Nowy Krajowy System Poboru Opłat z dróg krajowych ma powstać w ciągu około dwudziestu miesięcy.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW