O ile podrożało OC przez ostatnich 12 miesięcy?

19.04.2017 11:55

W marcu 2017 średnia cena ubezpieczenia OC była wyższa o 45% niż 12 miesięcy wcześniej – poinformował mfind.pl powołując się na analizy z własnej porównywarki OC/AC.

O ile podrożało OC przez ostatnich 12 miesięcy? fot. materiały prasowe

W Warszawie odnotowano wzrost nawet o 79%, podczas gdy w Opolu o 66%, a w Szczecinie – o 63%. Co jest jednak istotne to fakt, że w pierwszym kwartale 2017 stawki powędrowały zaledwie o 2% w górę. To sporo mniej niż przed rokiem, gdy w analogicznym okresie czasu wzrost był blisko siedmiokrotnie wyższy (13%).

Obecnie najdrożej jest we Wrocławiu (1439 zł), Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) i w Warszawie (1312 zł). Wszystko przez wzgląd na wzmożony ruch i co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo kolizji. Jak wynika z danych mfind.pl, znacznie taniej jest w Kielcach (1001 zł), Rzeszowie i Opolu (po 957 zł).

Sytuację na rynku ubezpieczeń skomentował Łukasz Leus, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl:

"

Oprócz samych odszkodowań, firmy ubezpieczeniowe wydają pieniądze przede wszystkim na obsługę szkód. Chodzi m.in. o opłacanie rzeczoznawców, likwidatorów, prawników, wydatki administracyjne, a także koszty wynajmu samochodów zastępczych, z których coraz chętniej korzystają poszkodowani. Pamiętajmy również o wynagrodzeniach dla wszystkich pracowników obsługujących klienta – zarówno przy sprzedaży jak i likwidacji szkód. Trudno powiedzieć, o ile muszą jeszcze wzrosnąć ceny OC, byśmy w pełni cieszyli się usługami na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że w ciągu 2017 r. podwyżki nie przekroczą 30 procent. "

Warto pamiętać o tym, że za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2017 roku zapłacimy nawet do 4000 zł. Nie bez znaczenia dla towarzystw jest marka auta. Zważywszy na znacznie wzrosty cen, wielu Polaków kombinuje, by obniżyć stawki. Istnieją jednak legalne i sprawdzone sposoby na redukcję kosztów.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Odczuliście podwyżki na własnej skórze?

Oceń