O włos od tragedii, czyli rzekomo strzeżony przejazd kolejowy

27.09.2017 15:00

Na filmie opublikowanym w serwisie YouTube zobaczymy przejazd kolejowy w Jędrzejowie, który nie został zamknięty w porę. Niewiele brakowało, by doszło do bardzo poważnego wypadku. Zdarzenie miało miejsce 26 września 2017 roku około godziny 7:40.

O włos od tragedii, czyli rzekomo strzeżony przejazd kolejowy fot. kadr z wideo

Warunki pogodowe były niesprzyjające – gęsta mgła znacząco ograniczała widoczność, co i tak nie usprawiedliwia spóźnionej reakcji dróżnika. Na nagraniu zarejestrowanym kamerą pokładową zobaczymy jak kierująca autem osobowym niemal wjechała na przejazd kolejowy w momencie, gdy po torach ze sporą prędkością poruszał się pociąg. Gdyby kierowca jechał nieco szybciej, doszłoby do bardzo groźnego zdarzenia drogowego:

Komentarz w sprawie zdarzenia na przejeździe kolejowym udzielił Łukasz Kwasiborski z Polskich Linii Kolejowych:

"

Przejazd z rogatkami w Jędrzejowie obsługiwany był przez dróżnika, który kilka minut po sytuacji zarejestrowanej na filmie, zgłosił zanik napięcia w urządzeniach przejazdowych i konieczność ręcznej obsługi rogatek. Ze względu na zaistniałą sytuację, Polskie Linie Kolejowe wszczęły postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Do czasu zakończenia prac komisji wyjaśniającej, dróżnik został odsunięty od pełnienia swoich obowiązków. Była to sytuacja jednorazowa. Urządzenia przejazdowe w Jędrzejowie, tak jak i na wszystkich innych przejazdach kolejowo-drogowo w kraju, podlegają regularnym przeglądom i usterki na nich występują niezwykle rzadko. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, to dróżnik natychmiast przejmuje ręczną kontrolę nad rogatkami, otwiera je i zamyka, i zapewnia bezpieczeństwo ruchu drogowego i kolejowego. "

Film może stanowić przestrogę dla wszystkich kierowców. Lepiej zwolnić przed nawet przed strzeżonym przejazdem i upewnić się czy nic nie nadjeżdża, stosując się do zasady ograniczonego zaufania.

Jedną z najgłośniejszych tragedii, do których doszło na strzeżonym przejeździe kolejowym, była śmierć Janusza Kuliga. Do wypadku doszło 13 lutego 2004 roku. Winę za to zdarzenie poniósł dróżnik pełniący w tym czasie służbę.

Nieprzerwanie od 2005 roku o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych informuje kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i Żyj”. Jej celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach, kształtowanie zachowań i utrwalanie właściwych postaw. Kierowcy nie zawsze stosują się jednak do założeń tej akcji o czym świadczy uwiecznione w kamerach monitoringu zachowanie kierowców.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy zawsze zachowujesz szczególną ostrożność w okolicach przejazdów kolejowych?

Oceń