Zamknij

Obowiązkowa zmiana opon w Polsce zbliża się wielkimi krokami

Maciej Walasek
13.03.2019 10:41
opony zimowe
fot. Shutterstock

Obowiązkowa zmiana opon na zimowe ponownie zaczyna być głośnym tematem do dyskusji w Polsce. Eksperci, którzy domagają się wcielenia tego przepisu w życie, nawołują także do szczegółowych kontroli podczas badań technicznych pojazdów.

Obowiązek zmiany opon po raz kolejny powraca do dyskusji. Coraz więcej ekspertów bije na alarm i zaznacza, że zmiana jest potrzebna. Ostatnio poruszono ten temat na XVI Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która odbyła się w Warszawie. Niedawno sami samorządowcy z Podhala nawoływali do stworzenia takiego przepisu, ponieważ turyści odwiedzający góry przyjeżdżają na letnich oponach, przez co, nie mogąc podjechać pod niewielkie zaśnieżone wzniesienia, powodują korki.

Zagłosuj

Czy w Polsce powinien obowiązywać przepis z wymianą opon na zimowe?

Liczba głosów:

Warto zaznaczyć, że Polska jest jedynym państwem w Unii Europejskim z takim klimatem, w którym nie ma obowiązku wymiany ogumienia na okres jesienno-zimowy. Dla przykładu na Słowacji obowiązują zasady, według których kierowcy muszą jeździć na oponach zimowych od 15 listopada do 15 marca. Z kolei we Włoszech jazda na tym ogumieniu nakazana jest tylko w poszczególnych rejonach alpejskich.

Obowiązek jazdy na oponach zimowych: Statystyki mówią same za siebie

W 27 państwach w Europie, w których wprowadzono ten przepis, odnotowano 46-procentową redukcję wystąpienia wypadku w warunkach zimowych. Dane tylko potwierdzają, że zmiany mogą znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa.

To nie koniec modyfikacji. Eksperci nawołują także do bardziej szczegółowych kontroli w trakcie badań technicznych pojazdów oraz sprawdzania stanu opon po wypadkach drogowych. W Niemczech 30 proc. kolizji ma związek ze złym stanem technicznym auta. Kontrole przeprowadzone u naszych zachodnich sąsiadów wykazały, że co piąty samochód miał kłopoty z pozytywnym zakończeniem badania technicznego. Dla porównania w Wielkiej Brytanii aż 1/3 samochodów nie przechodzi go za pierwszym razem.

Obowiązek wymiany opon: Walka z nieprofesjonalnymi punktami oponiarskimi

W Polsce mamy blisko 13 tys. serwisów wulkanizacyjnych. Wiele z nich profesjonalnie podchodzi do klienta i wyposażenia punktu. Mimo tego zdarzają się takie miejsca, które w ogóle nie powinny działać. Niestety niemożliwe jest, aby kierowcy mogli odróżnić złe serwisy od dobrych. W związku z tym branża oponiarska postanowiła wyjść naprzeciw kłopotom i stworzyć aż 140 kryteriów, po których spełnieniu warsztat otrzyma specjalny certyfikat. Dzięki temu właściciele pojazdów będą świadomi, któremu serwisowi powierzyć wymianę opon w swoim samochodzie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW