Zamknij

Obowiązkowe badania wzroku tylko dla wybranych. Kto może do nich przystąpić?

Redakcja
28.02.2018 08:49
badania wzroku dla kierowców
fot. pixabay.com

Ministerstwo Zdrowia zostało zapytane o wprowadzenie cyklicznych badań wzroku dla kierowców. Okazało się, że takie badania już są, ale dotyczą jedynie osób, które zawodowo pracują za kółkiem lub istnieją poważne zastrzeżenia co do stanu ich zdrowia.

Polityk PO Mirosława Nykiel podała, że w Polsce aż 66% zmotoryzowanych po 40. roku życia nie wie, że ma wadę wzroku albo nosi okulary ze szkłami o złej korekcji. Posłanka nie ujawniła, skąd wzięła wyniki, ale jeśli rzeczywiście tak jest, to nie wróży to niczego dobrego.

W interpelacji Mirosławy Nykiel dowiadujemy się, że kierowcy po czterdziestce znajdują się w tzw. grupie ryzyka, dlatego mogą liczyć na rekomendowane coroczne sprawdzanie wzroku. A co z resztą kierowców?

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Zbigniew Król pełniący funkcję podsekretarza stanu w resorcie przekonuje, że badania cykliczne istnieją i według nich wszyscy zawodowi kierowcy muszą stawiać się na sprawdzenie wzroku co pięć lat. Natomiast po 60. roku życia cykliczność badania zwiększa się i wzrok należy sprawdzać co 30 miesięcy.

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł cyklicznych badań dla wszystkich kierowców?

Liczba głosów:

Co z kierowcami niezawodowymi? Zdaniem Ministerstwa Zdrowia każdy inny kierujący pojazdem może stawić się na kontrolę wzroku pod warunkiem, że istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu zdrowia posiadającego prawo jazdy.

To nie koniec

Obowiązkowe badania dla wszystkich kierowców wciąż mogą nastąpić. Zbigniew Król podkreśla, że decyzja odnośnie do zmiany przepisów zależy nie od resortu zdrowia, ale od Ministerstwa Infrastruktury.

Według Centralnej Ewidencji Kierowców ponad 13 milionów osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B ukończyło 35 lat. Oznacza to, że w niedługim czasie wywołałoby to u okulistów ogromny paraliż.

RadioZET.pl/motowp.pl/MW