Zamknij

Obowiązkowe opony zimowe w Polsce: Jest stanowisko Ministerstwo Infrastruktury

Maciej Walasek
04.04.2019 10:42
opony zimowe
fot. Shutterstock

– Ministerstwo Infrastruktury nie planuje wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach zimowych podczas kalendarzowej zimy – poinformował w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Obowiązkowa zmiana opon na zimowe ponownie zaczyna być głośnym tematem do dyskusji w Polsce. Eksperci, którzy domagają się wcielenia tego przepisu w życie, nawołują także do szczegółowych kontroli podczas badań technicznych pojazdów. Teraz do problemu odniosło się Ministerstwo Infrastruktury.

– Ministerstwo Infrastruktury nie planuje prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie na terytorium RP obowiązku stosowania opon zimowych podczas kalendarzowej zimy – napisano w odpowiedzi na interpelację.

– Obecnie brak jest jednoznacznych wyników badań dotyczących zachowania opon zimowych w różnych warunkach atmosferycznych. Ze względu na dynamikę zmian warunków atmosferycznych panujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy trudno jednoznacznie przygotować pojazd do krzywej zmian klimatycznych – dodał minister.

Obowiązkowe opony zimowe w Polsce: Statystyki policji

Bittel poinformował jednocześnie, że pomimo różnic klimatycznych na terytorium Polski około 60 proc. kierowców jeździ zimą na oponach zimowych lub całorocznych z homologacją zimową.

Wiceminister poinformował jednocześnie, iż z informacji otrzymanych z Komendy Głównej Policji wynika, że prowadzony przez Policję System Ewidencji Wypadków i Kolizji Drogowych nie zawiera podziału wypadków ze względu na rodzaj opon (zimowe/letnie/wielosezonowe).

– Gromadzone tam dane nie pozwalają na ocenę wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie zimowym przez kierujących pojazdami wyposażonymi w różne rodzaje ogumienia – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW