Od 20 maja kierowcy mogą spodziewać się ostrzejszych kar

09.05.2017 10:20

Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego. Najnowsze zmiany uderzą przede wszystkim w najbardziej nieodpowiedzialnych kierowców.

Od 20 maja kierowcy mogą spodziewać się ostrzejszych kar fot. Andrzej Hulimka / East News

Podniesiona zostanie minimalna kara przewidziana za spowodowanie poważnego wypadku (w którym ofiara poniosła śmierć lub doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu) w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem niedozwolonych substancji. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają karę pozbawienia wolności na okres od 9 miesięcy – wkrótce najłagodniejsza sankcja zostanie wydłużona do 24 miesięcy.

Świadoma ucieczka przed pościgiem policji lub innej służby ma być traktowana jako przestępstwo, za popełnienie którego możemy spodziewać się kary więzienia od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Istotną zmianą ma być wydłużenie okresu przedawnienia karalności wykroczeń z 2, do 3 lat.  Dodatkowo w przypadku spraw dotyczących przestępstw drogowych sądy miałyby być obowiązkowo powiadamiane o wszelkich wcześniejszych wykroczeniach oskarżonego, popełnionych za kierownicą pojazdu mechanicznego.

Ponadto kierowca prowadzący auto mimo orzeczonego zakazu sądowego będzie musiał się liczyć z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Te wszystkie zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach publicznych. Niestety w Polsce wciąż dochodzi do zatrważająco dużej liczby wypadków, spowodowanych najczęściej przez brawurę i nieprzestrzeganie przepisów. Nie brakuje kierowców postępujących lekkomyślnie, stwarzających zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Dobre zmiany?

Oceń