Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Od 20 maja kierowcy mogą spodziewać się ostrzejszych kar

09.05.2017 10:20

Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego. Najnowsze zmiany uderzą przede wszystkim w najbardziej nieodpowiedzialnych kierowców.

Od 20 maja kierowcy mogą spodziewać się ostrzejszych kar fot. Andrzej Hulimka / East News

Podniesiona zostanie minimalna kara przewidziana za spowodowanie poważnego wypadku (w którym ofiara poniosła śmierć lub doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu) w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem niedozwolonych substancji. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają karę pozbawienia wolności na okres od 9 miesięcy – wkrótce najłagodniejsza sankcja zostanie wydłużona do 24 miesięcy.

Świadoma ucieczka przed pościgiem policji lub innej służby ma być traktowana jako przestępstwo, za popełnienie którego możemy spodziewać się kary więzienia od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Istotną zmianą ma być wydłużenie okresu przedawnienia karalności wykroczeń z 2, do 3 lat.  Dodatkowo w przypadku spraw dotyczących przestępstw drogowych sądy miałyby być obowiązkowo powiadamiane o wszelkich wcześniejszych wykroczeniach oskarżonego, popełnionych za kierownicą pojazdu mechanicznego.

Ponadto kierowca prowadzący auto mimo orzeczonego zakazu sądowego będzie musiał się liczyć z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Te wszystkie zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach publicznych. Niestety w Polsce wciąż dochodzi do zatrważająco dużej liczby wypadków, spowodowanych najczęściej przez brawurę i nieprzestrzeganie przepisów. Nie brakuje kierowców postępujących lekkomyślnie, stwarzających zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Dobre zmiany?

Oceń