Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Od 2018 ma obowiązywać zakaz palenia w samochodzie

28.11.2017 12:08
xxx zet

Władze Walonii w Belgii chcą pójść w ślady Francji i Wielkiej Brytanii, wprowadzając zakaz palenia w samochodach podczas podróży z dziećmi. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2018 roku.

Od 2018 ma obowiązywać zakaz palenia w samochodzie fot. materiały prasowe

Minister środowiska, Carlo Di Antonion, jest zdania, że podczas palenia w samochodzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest ogromny, co jest szczególnie szkodliwe dla dzieci:

"

Myślę, że większość osób to wie i rozumie. Ale my chcemy pójść o krok dalej i tego zakazać. "

Kierowcom niestosującym się do przepisów groziłaby kara w wysokości 150 euro. Jak wynika z niedawno przeprowadzonego badania, 90% palaczy zgadza się z tym, że palenie w samochodach w obecności dzieci jest niewłaściwe. Narażenie na dym zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych i astmy.

Grupy antynikotynowe od lat prowadzą kampanię na rzecz ochrony dzieci będących biernymi palaczami w samochodach, co potwierdzają słowa rzecznika belgijskiej krajowej koalicji antynikotynowej, Pierre Bizela:

"

W ograniczonej przestrzeni jak samochód, poziom toksyn jest 40 razy wyższy niż na zewnątrz i 27 razy większy niż w domu. "

Co ciekawe, badania z 2013 sugerują, że otwarte szyby lub włączona klimatyzacja nie mają wpływu na poziom zanieczyszczeń w samochodach.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Popierasz zmiany?

Oceń