Zamknij

Od czerwca pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Redakcja
17.05.2018 09:37
kontrola policji
fot. policja.pl

W środę Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy Prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, że już w przyszłym miesiącu kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowej polisy OC.

W głosowaniu 255 posłów poparło nowelę, 153 było przeciwnych, a 26 osób wstrzymało się od głosu. W projekcie komisje przeprowadziły szereg zmian, które zostały zgłoszone przez Biuro Legislacyjne Sejmu.

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym: Kiedy pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC?

Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie obowiązku jazdy z dowodem rejestracyjnym i papierową polisą OC. Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzą te informacje w bazie danych. Kierowca dostanie pokwitowanie, a w systemie zostanie to odnotowane. Wyjątkiem będzie stacja kontroli pojazdów, w której nie obejdzie się bez okazania dowodu rejestracyjnego. W środę Andrzej Duda podpisał nowelizację, co oznacza, że przepisy wejdą w życie 4 czerwca.

Oprócz tego nowela zapowiada, że system CEPiK 2.0 będzie wdrażany etapami. Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński przekonywał, że stopniowe wprowadzanie CEPiK-u wyeliminuje ryzyko związane z jednoczesnym wprowadzeniem wszystkich funkcjonalności systemu. Resort zapowiedział, że na trzy miesiące przed każdym wprowadzeniem nowych elementów, Minister Cyfryzacji będzie wysyłał specjalny komunikat.

CEPiK 2.0: Kiedy zostanie wprowadzony?

W marcu rząd postanowił odłożyć wprowadzenie najnowszej wersji systemu CEPiK. Okoński tłumaczył, że harmonogram wprowadzenia nowego systemu nie jest jeszcze w pełni gotowy, dlatego nie chce podawać konkretnego terminu. Jednak wiceminister oszacował, że system może zostać uruchomiony za dwa lata. W wyniku opóźnień nie będzie można dostosować się do zmian przepisów dla młodych kierowców.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW