Zamknij

Od czerwca zmiany dotyczące prawa jazdy. Będą dodatkowe koszty

Redakcja
02.01.2018 11:55
Od czerwca zmiany dotyczące prawa jazdy. Będą dodatkowe koszty
fot. materiały prasowe

Wszystkie osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku, będą musiały stosować się do nowych przepisów. Zgodnie z nimi, przez pierwsze 2 lata będzie tzw. okres próbny. Co to oznacza dla przyszłych kierowców?

Przede wszystkim indywidualne ograniczenia prędkości przez pierwszych 8 miesięcy – 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza miastem i 100 km/h na autostradach. W tym czasie świeżo upieczeni kierowcy nie będą mogli podejmować pracy w roli... kierowców. Za to koniecznością będzie oznaczanie pojazdu nalepką z zielonym liściem klonowym.

Jeśli kierujący w trakcie trwania okresu próbnego popełni więcej niż dwa wykroczenia drogowe, decyzją administracyjną wspomniany okres zostanie wydłużony o kolejne 2 lata. Jednak to nie wszystko. Między 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy, każda osoba będzie musiała przejść szkolenie na płycie poślizgowej, na które składa się godzina jazd oraz 2 godziny teorii w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. To dodatkowy wydatek rzędu 300 zł.

>>> MYŚLISZ, ŻE ZDAŁBYŚ NA PRAWKO? ROZWIĄŻ QUIZ:

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Jaki może być skutek niewyważenia kół jezdnych w pojeździe?

Wszystkie te zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez lepsze przygotowanie świeżych kierowców. Jednak wielu ekspertów podchodzi sceptycznie do nowych przepisów – są oni zgodni co do tego, że sam egzamin przygotowuje jedynie do poruszania się w ruchu ulicznym, a kwestie ewentualnego zapanowania nad poślizgiem są nieistotne. Czas pokaże, na ile skuteczne będą obowiązkowe szkolenia w WORDzie.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Popierasz zmiany?

Liczba głosów: