Od czerwca zmiany dotyczące prawa jazdy. Będą dodatkowe koszty

02.01.2018 11:55

Wszystkie osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku, będą musiały stosować się do nowych przepisów. Zgodnie z nimi, przez pierwsze 2 lata będzie tzw. okres próbny. Co to oznacza dla przyszłych kierowców?

Od czerwca zmiany dotyczące prawa jazdy. Będą dodatkowe koszty fot. materiały prasowe

Przede wszystkim indywidualne ograniczenia prędkości przez pierwszych 8 miesięcy – 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza miastem i 100 km/h na autostradach. W tym czasie świeżo upieczeni kierowcy nie będą mogli podejmować pracy w roli... kierowców. Za to koniecznością będzie oznaczanie pojazdu nalepką z zielonym liściem klonowym.

Jeśli kierujący w trakcie trwania okresu próbnego popełni więcej niż dwa wykroczenia drogowe, decyzją administracyjną wspomniany okres zostanie wydłużony o kolejne 2 lata. Jednak to nie wszystko. Między 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy, każda osoba będzie musiała przejść szkolenie na płycie poślizgowej, na które składa się godzina jazd oraz 2 godziny teorii w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. To dodatkowy wydatek rzędu 300 zł.

>>> MYŚLISZ, ŻE ZDAŁBYŚ NA PRAWKO? ROZWIĄŻ QUIZ:

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy fot. kadr z wideo

Wszystkie te zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez lepsze przygotowanie świeżych kierowców. Jednak wielu ekspertów podchodzi sceptycznie do nowych przepisów – są oni zgodni co do tego, że sam egzamin przygotowuje jedynie do poruszania się w ruchu ulicznym, a kwestie ewentualnego zapanowania nad poślizgiem są nieistotne. Czas pokaże, na ile skuteczne będą obowiązkowe szkolenia w WORDzie.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Popierasz zmiany?

Oceń