Od dziś sprawdzisz liczbę punktów karnych przez internet

24.04.2017 11:11

24 kwietnia 2017 ruszyła e-usługa pozwalająca na sprawdzenie przez internet swojej liczby punktów karnych za wykroczenia drogowe.

Od dziś sprawdzisz liczbę punktów karnych przez internet fot. Szymon Blik / East News

Każda osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi będzie miała dostęp wyłącznie do swojego konta, co ma zagwarantować poufność usługi. Jedyne co będzie potrzebne, to profil eGo. Dysponując nim należy wejść na stronę obywatel.gov.pl – o czym poinformował Centralny Ośrodek Informatyki. W obecnej formie usługi w rejestrze mają być widoczni wyłącznie kierowcy posiadający od 1 do 23 punktów karnych.

Profil zaufany eGo można założyć w tradycyjny sposób, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub z wykorzystaniem zewnętrznych dostawców, tj. banków – PKO BP, Inteligo, ING, Envelo lub Millennium Bank. Wkrótce lista tych ostatnich ma zostać rozszerzona.

punkty_karne_screen1

Sprawdzając stan swojego konta warto mieć na uwadze fakt, że usługa ma charakter wyłącznie informacyjny. Widniejąca w systemie liczba punktów karnych może być niepoprawna w sytuacji, gdy policja nie wprowadzi na czas danych do ewidencji. Jeśli kierowca będzie miał wątpliwości, powinien udać się do najbliższego komisariatu.

Sama usługa sprawdzania punktów karnych jest jedynie pierwszym etapem programu CEPiK 2.0. Docelowo system ma zostać rozszerzony o funkcje pozwalające na sprawdzenie przez internet szczegółowych informacji o pojazdach, uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii, usługę pozwalającą na udostępnienie pracodawcy danych z bazy, sprawdzenie szkoły jazdy i instruktora nauki jazdy, a także opcje powiadomienia o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, czy badaniach lekarskich.

RadioZET/Centralny Ośrodek Informatyki/MS

Zagłosuj

Skorzystacie z tej usługi?

Oceń