Zamknij

Od maja wzrosną opłaty za przegląd samochodowy

Redakcja
22.03.2018 10:46
samochód na przeglądzie
fot. PAP

Za ponad miesiąc w życie wejdą nowe przepisy odnośnie zmian w przeglądach technicznych pojazdów. Oznacza to, że za badanie samochodu osobowego trzeba będzie zapłacić 126 zł. Wzrosną także opłaty za przegląd po terminie.

W tej chwili kierowcy płacą za przegląd 98-99 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć złotówkę jako opłatę ewidencyjną. Jednak nowe przepisy, które wejdą w życie w maju 2018 roku, niosą za sobą podwyżkę. Za przegląd techniczny samochodu osobowego przyjdzie nam zapłacić 126 zł.

Wzrost opłat za przegląd samochodowy: Co z pojazdem oddanym po terminie?

Za spóźnienie się z przeglądem samochodu o ponad 30 dni także będziemy musieli liczyć się ze znacznie wyższą opłatą, która będzie wynosiła dwukrotność stawki. Oznacza to, że od maja za spóźnienie będziemy musieli zapłacić 252 zł.

Przegląd techniczny: Co się zmieniło?

W ubiegłym roku w listopadzie rząd wprowadził szereg zmian w przeglądach samochodowych. Przede wszystkim za każdy przegląd kierowcy muszą zapłacić „z góry”, czyli uiścić opłatę przed badaniem niezależnie od jego wyniku.

Zagłosuj

Czy popierasz wprowadzone zmiany?

Liczba głosów:

Dodatkowo rezultat przeglądu trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do internetowej bazy danych ma dostęp m.in. policja. Głównym założeniem pomysłu jest odstraszenie oszustów. Skorzystają z tego także kierowcy, którzy będą chcieli kupić używane auto. Przed zakupem będą mogli sprawdzić, czy wcześniej pracownik stacji diagnostycznej wykrył problemy z pojazdem.

Oprócz tego zmianie uległ nadzór nad stacjami diagnostycznymi. Przed wprowadzeniem nowych przepisów ich kontrolowanie należało do starostów. Teraz obowiązek przejęły władze centralne, a stacje będą nadzorowane przez Transportowy Urząd Techniczny.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Zmiany w przeglądach samochodowych. Nowy pomysł ministra

Nowy CEPiK już działa. W jakim stanie są auta Polaków?

Zdałbyś na prawo jazdy? Rozwiąż quiz z pytaniami egzaminacyjnymi:

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

RadioZET.pl/moto.pl/MW