Zamknij

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy rodzaj tablic rejestracyjnych

Redakcja
23.07.2018 09:51
tablice rejestracyjne
fot. STEFAN MASZEWSKI REPORTER East News

W lipcu 2019 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Na białym tle numery zostaną oznaczone zieloną czcionką. Na jednej takiej rejestracji kierowcy będą mogli jeździć większą liczbą pojazdów.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym niesie za sobą opcję ubiegania się o profesjonalną tablicę rejestracyjną aut dla firm. Wcześniej brakowało odpowiedniej wytycznej, ale teraz nadszedł czas zmian. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało specjalny projekt.

Nowy rodzaj tablicy rejestracyjnej: Kto może ją uzyskać?

Profesjonalną tablicę rejestracyjną mogą uzyskać przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą samochodów. Jednak jest pewien warunek, jaki muszą spełnić: auta nie mogą być zarejestrowane w Polsce i za granicą. Oprócz nich o nowe „blachy” mogą starać się jednostki naukowe zajmujące się badaniem samochodów. Ocenia się, że w kraju nad Wisłą z nowego projektu będzie mogło skorzystać około 20 tys. podmiotów.

Nowy rodzaj tablicy rejestracyjnej: Czym różnią się od tradycyjnych tablic?

Pomysł resortu infrastruktury dotyczy nowych wzorów profesjonalnych tablic samochodowych, motocyklowych i motorowerowych. Podstawową różnicą będzie ich rozmiar. Aczkolwiek będą miały taki sam wygląd: na białym tle oznaczenia będą wypisane zieloną czcionką.

Nowy rodzaj tablicy rejestracyjnej: Co trzeba zrobić, żeby ją uzyskać?

Wszyscy ubiegający się o nową tablicę rejestracyjną będą musieli złożyć odpowiedni wniosek w starostwie albo urzędzie miejskim. Pierwszą stronę dokumentu ma wypełniać urzędnik, który spisze dane posiadacza dowodu. Drugą stronę uzupełnia podmiot, który wystąpił o profesjonalny dowód: może to być przedsiębiorca lub ośrodek naukowy. Dane, które należy wpisać, to: marka pojazdu, model, numer VIN, a także moc i pojemność jednostki napędowej.

Ważność takiego dowodu będzie ograniczona od daty uzupełnienia przez jego posiadacza. W przypadku firm będzie to 30 dni. Z kolei ośrodki badawcze będą mogły cieszyć się profesjonalnym dowodem 6 miesięcy.

Nowy rodzaj tablicy rejestracyjnej: Ile trzeba będzie zapłacić?

Za samą decyzję trzeba będzie zapłacić 100 zł. Natomiast koszt blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego ma kosztować 10 zł. Oprócz tego należy doliczyć koszt wydania tablicy samochodowej, który wynosi 80 zł. Tablica motocyklowa będzie kosztować 40 zł, a motorowerowa 30 zł. Dodatkowo za komplet nalepek legalizacyjnych trzeba będzie zapłacić 15 zł.

Rozporządzenie ma wejść w życie 11 lipca 2019 roku. Na zmiany niecierpliwie czekają sprzedawcy samochodów, którzy będą mogli oferować klientowi jazdę próbną konkretnym modelem. Teraz często dochodzi do sytuacji, w których dilerzy nie posiadają zarejestrowanego samochodu w takiej wersji silnikowej, jaką chce kupić klient. W związku z tym przyszli właściciele są zmuszeni do zakupów „w ciemno”.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW