Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Odśnież swój samochód i wymień opony – zima na drogach

01.12.2017 10:02
xxx zet

Policja przypomina o obowiązku odśnieżania pojazdów, a także zaleca wymianę opon na zimowe.

Odśnież swój samochód i wymień opony – zima na drogach fot. policja.pl

Niestety wciąż nie brakuje kierowców poruszających się po drogach publicznych zaśnieżonymi samochodami – niekiedy śnieg zalega nie tylko na dachu, ale również na światłach, przez co taki uczestnik ruchu drogowego jest znacznie słabiej widoczny dla pozostałych kierowców. W dodatku istnieje niebezpieczeństwo, że w trakcie jazdy odczepi się kawałek lodu od pojazdu i uderzy w inne auto wyrządzając szkodę.

30 listopada 2017 roku mundurowi w Radomiu przypominali kierowcom o obowiązku odśnieżania pojazdów, przy okazji wręczając skrobaczki do szyb. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł.

Co więcej, funkcjonariusze zachęcają kierowców do zmiany ogumienia z letniego na zimowe, mimo że wymóg prawny reguluje jedynie kwestię grubości bieżnika (ma mieć co najmniej 1,6 mm). Należy mieć na uwadze, że to właśnie od opon w ogromnej mierze zależy to, jak samochód będzie zachowywać się na drodze. Jakiekolwiek słabości niezwłocznie zostaną obnażone w momencie wystąpienia niespodziewanej sytuacji, gdy kierowca jest zmuszony podjąć nagłe manewry w celu ominięcia przeszkody. Im gorsze warunki panują na drodze, tym różnice wynikające z założonego ogumienia będą większe.

Ze względu na coraz bardziej wymagające warunki, jakie panują na drogach, kierowcy powinni zachowywać wzmożoną ostrożność.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Przykładasz się podczas odśnieżania auta?

Oceń