Odwodniony kierowca równie niebezpieczny, co pod wpływem

02.10.2017 13:51

Nissan zachęca kierowców do jazdy po spożyciu… wody. Powołuje się na badania przeprowadzone w 2015 roku przez jeden z europejskich instytutów, z których wynika, że odwodnieni kierowcy popełniają dwa razy więcej błędów, czyli tyle, co osoby po spożyciu, mające 0,08% alkoholu we krwi.

Odwodniony kierowca równie niebezpieczny, co pod wpływem fot. kadr z wideo

Aż dwie trzecie kierowców nie jest w stanie rozpoznać objawów odwodnienia, takich jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy, a także suchość ust. To wszystko przekłada się na dłuższy czas reakcji. Dlatego też Nissan zaproponował innowacyjne rozwiązanie o nazwie „SOAK”, które ostrzeże osoby siedzące za kierownicą o potencjalnym odwodnieniu organizmu. I to wyłącznie za sprawą specjalnie nowo opracowanego materiału, powstałego przy współpracy z holenderską firmą Droog.

Wyjątkowa powłoka zmienia kolory – w kontakcie z potem staje się żółta lub niebieska, w zależności od tego, czy osoba jest odwodniona, czy nie. Zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo istotne, o czym wspomniał doktor Harj Chaggar, konsultant medyczny Nismo:

"

Podczas gdy wielu sportowców jest dobrze zaznajomych z tematem utrzymywania nawodnienia, spora część ludzi spoza sfery sportowej nie zdaje sobie sprawy z wpływu odwodnienia na funkcjonowanie organizmu. Technologia wykrywania potu wbudowana w samochodzie jest innowacyjny sposobem na podkreślenie istoty tego problemu – wspomaga i zapobiega poprzez bezpośrednie ostrzeżenie kierowcy. "

RadioZET/MS

Wiesz skąd pochodzą tablice rejestracyjne? Sprawdź się w quizie:

Oceń