Zamknij

Ogranicznik prędkości w autach będzie obowiązkowy. Od kiedy?

Maciej Walasek
27.03.2019 10:18
nowe obowiązkowe systemy w samochodach
fot. Shutterstock

Pojazdy w Europie będą miały kolejne obowiązkowe wyposażenie. Unia Europejska osiągnęła wstępne porozumienie, które ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, przepisy wejdą w życie już od 2022 roku.

Kolejne systemy mające poprawić bezpieczeństwo będą obowiązkowe w każdym samochodzie. Nowe technologie dostępne na rynku mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i liczby rannych na drogach, za które w 90 proc. odpowiada błąd człowieka. Nowe reguły są porównywane do kroku, jakim było wprowadzenie w autach po raz pierwszy pasów bezpieczeństwa.

Zagłosuj

Czy nowe systemy podniosą poziom bezpieczeństwa na drogach?

Liczba głosów:

Obowiązkowe wyposażenie w pojazdach: Kiedy przepisy wejdą w życie?

– Co roku na naszych drogach ginie 25 tys. osób. Ogromna większość wypadków powodowana jest błędem człowieka. Możemy i musimy działać, aby to zmienić. Dzięki nowym zaawansowanym elementom bezpieczeństwa, które staną się obowiązkowe, możemy wywrzeć taki sam wpływ na bezpieczeństwo jak przy wprowadzeniu po raz pierwszy pasów bezpieczeństwa – oświadczyła, komentując porozumienie, unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska.

Rząd chce wprowadzić kolejne obowiązkowe wyposażenie w autach

Już od 2022 roku we wszystkich samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusach jednym z obowiązkowych systemów ma być rozwiązanie ostrzegające o senności i rozproszeniu uwagi kierowcy (np. przy korzystaniu ze smartfona podczas prowadzenia pojazdu). Wszystkie pojazdy będą musiały mieć system inteligentnego dostosowania prędkości, a także zapewniający bezpieczeństwo cofania przy użyciu kamery lub czujników. Na wzór samolotów również auta mają mieć rejestrator danych w razie wypadku, tzw. czarną skrzynkę. Wszystkie auta osobowe i dostawcze mają mieć też system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, zaawansowany system hamowania awaryjnego i ulepszone w wyniku testów zderzeniowych pasy bezpieczeństwa.

Obowiązkowe wyposażenie w pojazdach: Jakie systemy będą wymagane?

Nowe przepisy zakładają, że samochodów ciężarowych i autobusów dotyczyć będą szczególne wymogi, których celem ma być poprawa bezpośredniej widoczności kierowców oraz usunięcie martwych pól, a także systemy z przodu i boku pojazdu mające na celu wykrywanie użytkowników dróg szczególnie narażonych na wypadki i ostrzeganie o nich, zwłaszcza przy zakręcaniu. Badania pokazują, że to właśnie przy skręcie, gdy kierowcy ciężarówek i autobusów nie widzą pieszych czy rowerzystów, często dochodzi do wypadków.

KE szacuje, że do 2038 roku wprowadzenie tych innowacji pomoże ocalić życie ponad 25 tys. osób i zapobiec poważnym obrażeniom u co najmniej 140 tys. osób. Aby przepisy weszły w życie, wypracowane właśnie porozumienie musi być jeszcze zatwierdzone przez państwa członkowskie w Radzie UE oraz Parlament Europejski.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW