Zamknij

Opona z mchem zrewolucjonizuje świat motoryzacji? [FOTO]

Redakcja
19.04.2018 12:29
opona
fot. Goodyear Facebook

Goodyear opracował oponę przyszłości, która wyróżnia się nietypową konstrukcją. W ścianie bocznej umieszczono żywy mech, który ma wytwarzać tlen.

Opona Oxygen może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości motoryzacji. Amerykańska firma przedstawiła koncepcyjny model, w którym pewną funkcję pełni żywy mech. Inteligentna konstrukcja bieżnika i jego otwarta struktura daje możliwość cyrkulacji wilgoci i wody z nawierzchni, co rozpoczyna fotosyntezę i uwalnianie tlenu do atmosfery.

Zobacz też: NOWA SKODA OCTAVIA

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ponad 80% osób zamieszkujących obszary miejskie jest narażone na kontakt z powietrzem, które przekracza normy określone przez WHO1.

indeks.1200
fot. Goodyear

Firma Goodyear postanowiła wyjść naprzeciw kłopotom i stworzyła specjalną oponę, która wychwytuje wilgoć z drogi i wchłania dwutlenek węgla z powietrza, który następnie jest pochłaniany przez mech umieszczony na ścianie bocznej. Wówczas w wyniku fotosyntezy dochodzi do uwalniania tlenu. Oszacowano, że w wielkim mieście, na którego ulicach jeździ około 2,5 miliona samochodów, takie ogumienie pozwoliłoby wytworzyć prawie 3000 ton tlenu rocznie.

— Przewiduje się, że do 2050 roku ponad dwie trzecie populacji świata będzie mieszkać w miastach, co przełoży się na znaczne zwiększenie obciążenia sieci transportowych w środowiskach miejskich — powiedział Chris Delaney, prezes Goodyear. — Bardziej inteligentna, ekologiczna infrastruktura i transport będą kluczowym elementem do rozwiązywania najpilniejszych wyzwań związanych z miejską motoryzacją i rozwojem.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/motofakty.pl/MW