Zamknij

Opony z kolcami. Kiedy możesz z nich skorzystać?

Redakcja
02.02.2018 11:46
Opony z kolcami. Kiedy możesz z nich skorzystać?
fot. Facebook

W Polsce używanie ogumienia z kolcami jest zabronione. Istnieje jednak pewien wyjątek pozwalający na jego użycie w naszym kraju.

Chociaż jesteśmy w samym środku kalendarzowej zimy, śniegu jest jak na lekarstwo. Jednak według ostatnich prognoz pogody już niebawem mają pojawić się mróz i opady białego puchu. Co za tym idzie, ulice znów pokryją się twardym, zbitym śniegiem i lodem. Wówczas wiele osób staje przed wyzwaniem sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą.

W takich warunkach najlepiej spisują się opony z kolcami. Ogumienie nie różni się specjalnie od opony tradycyjnej. Ze względu na niezbędne kolce na konstrukcję przypada mniej nacięć. Ilość kolców zależy od modelu i rozmiaru opony. Może być ich od 60 do 120, a ich długość nie przekracza 15 mm. Wyjątkiem są auta ciężarowe, gdzie mamy do czynienia z 30-milimetrowymi kolcami.

Zagłosuj

Czy kiedykolwiek jeździłeś na oponach z kolcami?

Liczba głosów:

W Polsce zgodnie z prawem używanie takich opon jest zabronione, a za niestosowanie się do przepisu grozi kara grzywny w wysokości 100 zł. Dodatkowo funkcjonariusze mają podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Istnieje jednak wyjątek, dzięki któremu możemy poruszać się pojazdem wyposażonym w ogumienie z kolcami. Jeśli wystąpimy do zarządcy drogi z prośbą o zgodę na zorganizowanie wyścigu lub rajdu, taki zakaz może zostać nam uchylony.

Zakaz używania opon z kolcami wiąże się głównie z obawami zniszczenia dróg. W Europie można używać takiego ogumienia w okresie zimowym tylko w określonych regionach m.in.: we Włoszech i Norwegii.

RadioZET.pl/MW