Ostatni dzwonek na kupienie auta w leasingu na korzystnych warunkach. Wchodzą poważne zmiany!

12.12.2018 15:34

Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania leasingu, nabycia i używania samochodów służbowych w przedsiębiorstwach. Sprawdź szczegóły nowych przepisów wchodzących w życie za niecałe trzy tygodnie.

leasing fot. Shutterstock

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i niektórych innych ustaw wprowadza kilka ważnych zmian, o których warto wiedzieć. Obejmują przede wszystkim amortyzację kosztów zakupu samochodu i rozliczania kosztów eksploatacyjnych w firmie.

Zmiany w leasingu: Czego dotyczą?

Jedną z istotnych modyfikacji dla tych, którzy kupują droższe pojazdy, jest podniesienie limitu amortyzacji z 20 tys. euro do 150 tys. zł (dla aut spalinowych i hybryd) i 225 tys. zł (dla samochodów elektrycznych). Jednak ta druga możliwość zależy od tego, czy przystanie na nią Komisja Europejska.

Mniej pozytywną wiadomością jest ograniczenie do 75 proc. w ujmowaniu kosztów z tytułu uzyskania przychodów kosztów eksploatacyjnych (paliwo, naprawy, serwis, myjnie czy opłaty za autostrady). Krótko mówiąc, przedsiębiorcy korzystający z pojazdu prywatnie i służbowo będą mogli rozliczyć dla celów podatkowych 3/4 kosztów. Ta możliwość nie dotyczy firm, które używają aut wyłącznie w celu służbowym i prowadzą ewidencję przebiegu.

Zmiany w leasingu: Kto zyska, kto straci?

Z nowych zmian nie będą zadowoleni przedsiębiorcy, którzy z samochodów osobowych korzystają służbowo i prywatnie. Zaliczanie w koszty uzyskania przychodu tylko 75 proc. wszystkich wydatków eksploatacyjnych będzie równało się ze wzrostem podstawy do opodatkowania.

Dla tych, którzy po nowym roku wezmą auto w leasing albo wynajmą samochód droższy niż 150 tys. zł, kosztem uzyskania przychodu będzie jedynie część czynszu inicjalnego i każda rata, która proporcjonalnie do kwoty pojazdu nie przekracza 150 tys. zł (w przypadku auta elektrycznego będzie to cena 225 tys. zł).

Zyskają tacy przedsiębiorcy, którzy będą chcieli kupić lub wziąć kredyt na samochód, którego cena będzie wyższa niż 86 tys. zł i mniejsza od 150 tys. zł (225 tys. w przypadku pojazdu elektrycznego).   

Zmiany w leasingu: Co z umowami podpisanymi pod koniec 2018 roku?

Umowa, która została zawarta przed 1 stycznia 2019 roku, będzie opierać się na starych zasadach bez uwzględniania limitu 150 tys. zł. Jednak po nowym roku zasady umowy nie mogą zostać zmienione lub odnowione, ponieważ taki ruch zostanie odczytany jako przejście na nowe zasady. Dlatego jeżeli leasingujemy auto droższe niż 150 tys. zł, to mamy ostatnią chwilę na wprowadzenie zmian do umowy.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/fmleasing.pl, moto.wp.pl/MW

Oceń