Oto dlaczego rowerzyści nie powinni jeździć z słuchawkami na uszach

03.08.2017 11:00

26 lipca 2017 roku na ulicy Sovetskaya w Magnitogorsk, w Rosji, doszło do zderzenia karetki pogotowia z 37-letnią rowerzystką. Kobieta nie zauważyła uprzywilejowanego pojazdu.

Oto dlaczego rowerzyści nie powinni jeździć z słuchawkami na uszach fot. kadr z wideo

W momencie wypadku miała słuchawki na uszach. Mimo że przejeżdżała na zielonym świetle, powinna była ustąpić pierwszeństwa przejazdu ambulansowi nadającemu sygnały dźwiękowe. Rowerzystkę ukarano grzywną w wysokości 500 rubli. Zdarzenie zostało zarejestrowane kamerą monitoringu:

Powyższy film stanowi dowód na to, że jeżdżąc na rowerze nie należy mieć słuchawek na uszach. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć możliwie wyostrzone wszelkie zmysły w celu minimalizowania ryzyka wypadku. Od biedy można dopuścić sytuację, gdy kierujący jednośladem umila sobie podróż mając słuchawkę nałożoną na jedno ucho. Problem jednak polega na tym, że zazwyczaj na drogach jest dość głośno. Tym samym rowerzyści ustawiają odtwarzacze w taki sposób, by skutecznie izolowały ich od otoczenia.

Postępowanie w taki sposób jest objawem braku wyobraźni. Warto również mieć na uwadze fakt, że kierowcy używają klaksonu nie tylko po to, by obrazić, zbesztać innych uczestników ruchu drogowego, ale często przede wszystkim, by ostrzec przed ryzykiem kolizji lub niepoprawnym zachowaniem. Wzięcie sobie do serca uwag może być owocne i uświadomić nas w nieznanych nam dotąd przepisach ruchu drogowego. Choć tak naprawdę każdy kierowca powinien świetnie znać kodeks…

RadioZET/MS

Oceń