Zamknij

Oto jak rozszyfrować oznaczenia na tablicach rejestracyjnych

Redakcja
09.10.2017 11:06
Oto jak rozszyfrować oznaczenia na tablicach rejestracyjnych
fot. CC BY-SA 4.0 Acubens / wikipedia

Obecnie używane w Polsce tablice rejestracyjne wprowadzono 31 marca 2000 roku. Wydawane są od 1 maja tego samego roku. W porównaniu do poprzednich, czarnych z białymi znakami, nowe tablice są bardziej czytelne, szczególnie po zmroku. Pokryto je substancją silnie odbijającą światło.

Wyróżnia się 6 rodzajów tablic rejestracyjnych – zwyczajne, tymczasowe, indywidualne, zabytkowe, dyplomatyczne i przeznaczone dla służb specjalnych. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat, w tym miasto na prawach powiatu lub powiat ziemski. 1 maja 2016 roku wprowadzono unijny wzór tablic rejestracyjnych – 12 gwiazdek Unii Europejskiej zastąpiło polską flagę.

Tablice rejestracyjne tymczasowe badawcze przeznaczone są dla pojazdów czasowo zarejestrowanych do przeprowadzenia badań homologacyjnych lub badań pojazdów, ich wyposażenia lub części przez jednostkę badawczą producenta. Z dyplomatycznych tablic z kolei mogą korzystać przedstawiciele urzędów konsularnych, misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych.

Każdemu pojazdowi przypisuje się jeden numer rejestracyjny, o czym przeczytamy w Dzienniku Ustaw Nr 133:

3. Na tablicy zwyczajnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu.

4. Na tablicy indywidualnej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i indywidualnego wyróżnika pojazdu.

5. Na tablicy zabytkowej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na żółtym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, oraz symbol pojazdu zabytkowego.

6. Na tablicy tymczasowej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czerwonej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa oraz wyróżnika pojazdu.

7. Na tablicy tymczasowej badawczej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czerwonej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa, wyróżnika pojazdu oraz wyróżnika określającego przeznaczenie tablicy.

8. Na tablicy dyplomatycznej jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy białej na niebieskim tle, składający się z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 51 km/h w obszarze zabudowanym to dobre rozwiązanie?

Liczba głosów: