Zamknij

Oto najbezpieczniejsze auta w 2017 roku według Euro NCAP

Redakcja
11.01.2018 10:48
Oto najbezpieczniejsze auta w 2017 roku według Euro NCAP
fot. materiały prasowe

To był najbardziej pracowity rok w historii Euro NCAP. Instytut zajmujący się badaniem bezpieczeństwa pojazdów rozbił niemal 70 samochodów.

Niekwestionowanym zwycięzcą wśród producentów został… Volkswagen. To właśnie auta niemieckiej firmy z siedzibą w Wolfsburgu triumfowały w trzech kategoriach. Klasę supermini zdominowało Polo, pośród crossoverów dzielił i rządził T-Roc, podczas gdy w segmencie E najlepiej spisał się Arteon. Nie można jednak zapominać o słynącym z bezpieczeństwa Volvo, które zdobyło najlepsze noty w całym tegorocznym zestawieniu dzięki modelowi XC60.

Zdaniem Euro NCAP najlepszymi autami w swoich klasach w 2017 roku są:

  • Volkswagen Arteon
  • Volvo XC60
  • Volkswagen T-Roc
  • Volkswagen Polo
  • Opel Crossland X
  • Subaru XV i Subaru Impreza

Większość przetestowanych modeli zadebiutowało na europejskim rynku w 2017 roku. Nowe konstrukcyjne samochody z reguły bardzo dobrze wypadały w testach zderzeniowych, wielokrotnie sięgając po maksymalną notę 5 gwiazdek. Z kolei starsze, zmodernizowane pojazdy miały problemy, by im dorównać – na ogół ich oceny końcowe były gorsze. Istotnym kryterium są zaawansowane systemy bezpieczeństwa i technologia wspomagania kierowcy.

Autonomiczne systemy hamowania z funkcją wykrywania pieszych po raz pierwszy przetestowane przez Euro NCAP w 2016 roku były już dostępne wśród 82% samochodów poddanym laboratoryjnym zderzeniom w 2017. Standardowe wyposażenie stanowiły w 62% przypadków. Z kolei 92% w nowych, testowanych samochodów oferowane były tempomaty, z czego w 82% funkcja ta była standardem.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Ufasz zestawieniom Euro NCAP?

Liczba głosów: