Oto najbrzydsze samochody w historii

18.08.2017 13:51

W motoryzacji, tak jak i w przyrodzie, musi zostać zachowana pewna równowaga. Jedne samochody muszą po prostu być brzydkie... niejako po to, by inne mogły być ładne.

Oto najbrzydsze samochody w historii fot. materiały prasowe

Sama geneza powstawania nieestetycznych pojazdów jest intrygująca. Jak to w końcu możliwe, że tak wiele odrażających aut uzyskało akceptację całego sztabu ludzi, nim trafiły one do seryjnej produkcji? Przecież słaby projekt powinien zostać odrzucony już w zarodku albo na nieco późniejszym etapie…

Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, należy ustalić jedno – poczucie estetyki jest mocno uzależnione od pewnych uwarunkowań społecznych i niepisanych wytycznych. Co kraj, to obyczaj i inny kanon. Współcześnie powstaje spora liczba mało urodziwych samochodów.

Zobacz najbrzydsze auta w historii. Wśród nich są: Chevrolet Spin, Fiat Multipla, Nissan Murano CrossCabriolet, SsangYong Rodius, Nissan Cube, Infiniti QX80, Chrysler PT Cruiser Convertible, Lamborghini Veneno, Toyota Prius i Pontiac Aztek:

Odpowiedzi na pytanie jak tak obłe, brzydkie, odrażające i szpetne samochody kiedykolwiek trafiły do produkcji, udzielił Bob Lutz, dyrektor GM. W 2014 roku wyjaśnił on, że opracowywany jeszcze w latach 90. Aztek ujrzał światło dzienne przez złą strategię, kulturę pracy i naganne zarządzanie. Osoba odpowiedzialna za planowanie produkcji miała klapki na oczach i zakazywała wszystkim dookoła wyrażać jakąkolwiek krytykę. Jak wiele aut, które znalazły się na powyższej liście, tak i Aztek pod brzydką karoserią skrywał wartościowe rozwiązania. Lutz twierdzi, że GM mogło być liderem rynku crossoverów, gdyby im nie zabrakło funduszy na projekt designerski oraz silniki.

Na przykładzie Azteka widać, że niezwykle istotnym elementem przy projektowaniu samochodów jest stylistyka. Mało który produkt zdoła się obronić bez przyzwoitego wyglądu. Wiele pojazdów spośród wymienionych w tym zestawieniu było tak naprawdę godnych polecenia. Ale odstręczający wygląd skutecznie zniechęcał klientów przed zainteresowaniem się tymi modelami.

RadioZET/MS

Oceń