Zamknij

Palenie papierosów w aucie wiąże się z wysokimi karami. Ile można zapłacić?

Redakcja
10.05.2018 12:50
palenie w samochodzie
fot. PAP

W Austrii trwa walka z palaczami. Po wprowadzeniu zakazu palenia papierosów w pojazdach tamtejszy rząd ustanowił srogie kary za lekceważenie przepisu.

Wraz z początkiem maja w Austrii wszedł przepis zakazujący palenia papierosów w samochodzie. Za zlekceważenie reguły trzeba będzie liczyć się z wysoką grzywną w wysokości 100 euro. W razie ponownego naruszenia przepisów policja może wystawić mandat nawet do 1000 euro. Warto zaznaczyć, że zasada dotyczy nie tylko kierowcy, ale również pozostałych pasażerów, którzy znajdują się we wnętrzu auta.

Zagłosuj

Czy w Polsce powinny obowiązywać kary pieniężne za palenie w samochodzie?

Liczba głosów:

Zakaz palenia papierosów w samochodzie: Jak jest w innych państwach?

Podobne przepisy obowiązują w innych europejskich państwach. Jeśli we Francji lub w Wielkiej Brytanii zostaniemy przyłapani na paleniu w samochodzie, możemy zostać ukarani mandatem od 50 do 100 euro. We Włoszech wysokość kary jest uzależniona od kilku czynników. Na przykład, jeśli jedzie z nami dziecko i palimy w jego obecności w pojeździe, wówczas kwota zależy od wieku pociechy. Jeżeli ma ona mniej niż 12 lat, to kierowca może zostać ukarany mandatem sięgającym 5000 euro.

Z kolei w Grecji obowiązuje zakaz palenia papierosów w sytuacji, gdy w aucie znajduje się dziecko, które nie przekroczyło 12. roku życia. Za zlekceważenie przepisu grozi nawet 1500 euro kary.

Poznasz auto po jego wnętrzu? Sprawdź się i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Rozpoznaj auto po wnętrzu
Rozwiąż quiz

Quiz. Rozpoznaj auto po wnętrzu

Quiz. Rozpoznaj auto po wnętrzu
Co to za auto?

Co to za auto?

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW