Papież Franciszek przestrzegł przed rozmawianiem przez telefon w trakcie jazdy

21.11.2017 12:04

Papież, podczas spotkania w Watykanie z kierownictwem policji drogowej z okazji jej 70-lecia, przestrzegł kierowców przed rozmawianiem przez telefon w trakcie jazdy.

Papież Franciszek przestrzegł przed rozmawianiem przez telefon w trakcie jazdy fot. materiały prasowe

Głowa kościoła katolickiego wspomniała o niebezpieczeństwach, jakie mogą wynikać z nieuwagi i nieprzestrzegania zasad, spowodowanych przez pośpiech i rywalizację. Papież Franciszek nie szczędził ostrych słów pod adresem lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego:

"

Drogi zamieniają się w tor Formuły 1, a stanie na światłach w linię startową wyścigu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, nie wystarczą kary; potrzebna jest akcja edukacyjna, która rozbudzi większą świadomość odpowiedzialności wobec tych, którzy podróżują obok. "

Z badań przeprowadzonych przez firmę RAC wynika, że kierowcy na wielką skalę korzystają z telefonów komórkowych podczas jazdy. Aż 11 milionów korzysta ze smartfonów, 5 milionów robi zdjęcia lub nagrywa filmy. Najbardziej jednak zdumiewa to, że tolerancja względem tego rodzaju przewinień wzrosła o 50% w okresie zaledwie 2 lat. W tym czasie także przybyło osób przeglądających portale społecznościowe podczas stania w korkach.

Kierowcy skupiający swoją uwagę na elektronicznych urządzeniach, reagują o 30% wolniej od ludzi będących pod wpływem alkoholu.

Wszyscy kierowcy powinni mieć świadomość tego, jakie zagrożenia niesie ze sobą pisanie SMS-ów podczas jazdy samochodem. Czynność ta może absorbować naszą uwagę bez przerwy nawet do 5 sekund. Jadąc z prędkością 120 km/h zdążymy pokonać dystans o równowartości połowy boiska piłkarskiego. Amerykański urząd NHTSA oszacował, że szanse na doprowadzenie do wypadku są 23 razy wyższe w momencie, gdy kierujący pisze SMS-y.

RadioZET/PAP/MS

Zagłosuj

Zdarza Ci się korzystać z telefonu w trakcie jazdy?

Oceń