Parkomaty naruszają prywatność kierowców? Rewolucja w przepisach

28.01.2019 13:02

Dla wielu kierowców wpisywanie numeru rejestracyjnego pojazdu do parkomatu jest naruszeniem prywatności. Ich zdaniem miasto monitoruje ich poczynania. Władze miasta wyjaśniają, że w ten sposób walczą z oszustami. Jednak wyrok sądu może spowodować, że w urządzeniach w stolicy dojdzie do mini rewolucji.

parkomat fot. Piotr Hukalo East News

Parkomaty naruszają dobra osobiste? Takiego zdania był mieszkaniec Katowic, który zarzucił, że wpisywanie numerów rejestracyjnych uderza w jego prywatność. W związku z tym mężczyzna wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że tablice rejestracyjne nie są danymi osobowymi, ponieważ ustalenie tożsamości kierowcy zajęłoby zbyt dużą ilość czasu.

Jednak adwokaci nie są pewni orzeczenia organu sprawiedliwości i tłumaczą, że identyfikacja zmotoryzowanego przez numer rejestracyjny wcale nie jest taka trudna. Jedyne, co jest wymagane, to dostęp do bazy wszystkich zarejestrowanych pojazdów, do którego miasto może korzystać do woli, tak samo, jak inne organy władzy publicznej.

Wpisywanie numerów rejestracyjnych do parkomatów nie przypadło do gustu również mieszkańcowi Warszawy. Sąd przyznał mu rację, ale rada miasta zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rewolucja w parkomatach: Wszystko zależy od decyzji sądu

Wszyscy oczekują na oficjalny werdykt końcowy. Do tego czasu wszyscy kierowcy mający to samo zdanie, co mężczyzna z Warszawy muszą uzbroić się w cierpliwość i nadal wpisywać numery rejestracyjne do parkomatów. Zarząd Dróg Miejskich wyjaśnia, że dzięki temu walczy z oszustami, którzy unikają opłat za parkowanie.

W przypadku podtrzymania wyroku w stolicy dojdzie do małej rewolucji, na mocy której władze miasta będą musiały przeprogramować urządzenia i zaniechać obowiązku wprowadzania numerów rejestracyjnych.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/tvn24bis.pl/MW

Oceń