Zamknij

Parkowanie na ścieżce rowerowej może słono kosztować. Jaka jest wysokość mandatu?

Redakcja
01.10.2018 11:36
droga rowerowa i samochody
fot. ANDRZEJ IWANCZUK REPORTER East News

Jeśli parkujemy samochód na ścieżce rowerowej, musimy liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Co grozi za parkowanie na ścieżce dla jednośladów?

W ostatnim czasie w sieci zrobiło się głośno o jednej fotografii. Na Facebooku na profilu „Po Poznaniu Rowerem” opublikowano zdjęcie zaparkowanego auta, który blokował ruch rowerowy. Wściekła właścicielka samochodu natychmiast skomentowała sprawę, w której domagała się natychmiastowego usunięcia fotografii jej pojazdu, na którym widniał numer rejestracyjny.

42205969_905761539630007_7552421006120321024_n
fot. Facebook

Jednak internauci nie dali za wygraną i odpowiedzieli kobiecie, że robienie zdjęć autom z rejestracjami, popełniającym wykroczenia jest w pełni legalne. Czy kierowca pojazdu popełnił wykroczenie? Nie ma wątpliwości, że tak. Sam kodeks drogowy mówi, że „zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru”. Dodatkowo za złamanie przepisu, policja może ukarać nas mandatem od 100 do 300 zł.

Oprócz zapłacenia mandatu, istnieje możliwość, że nasze poczynania staną się popularne w internecie i w sieci znajdziemy zdjęcie naszego samochodu. A co z fotografią auta, na którym widnieje numer rejestracyjny? Chociaż opublikowanie takiego zdjęcia nie jest zabronione, kobieta ma prawo złożyć pozew cywilny przeciwko administratorowi strony, pod warunkiem, że udowodni, że publikacja naruszyła jej dobra osobiste.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/ Facebook/MW