Zamknij

Parkowanie po lewej stronie jezdni: Czy grozi za to mandat?

Redakcja
21.12.2018 14:31
zakaz parkowania
fot. Lukasz Klos/REPORTER

Wielu kierowców nie jest świadoma przepisów dotyczących parkowania. W dodatku Prawo o ruchu drogowym i interpretacja jego zasad potrafi przysporzyć problemów niejednemu kierującemu.

Zgodnie z artykułem 49 ust. 1 pkt. 7 Ustawy o ruchu drogowym możemy legalnie stanąć po lewej stronie ulicy. Jednak nie w każdej sytuacji. Prawo pozwala zmotoryzowanym stawać przy lewej krawędzi jezdni, gdy jesteśmy:

- w obszarze zabudowanym;

- na drodze jednokierunkowej lub dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu.

Dodatkowo należy spełnić pozostałe wymagania, które nakłada na nas Prawo o Ruchu Drogowym, takie jak: odpowiednia odległość od przejścia dla pieszych (powyżej 10 m za lub przed pasami) czy odpowiednia odległość od skrzyżowania (polskie przepisy zabraniają zatrzymywania pojazdu 10 m przed skrzyżowaniem).

Ale właśnie w tym miejscu mamy kłopot z interpretacją przepisów. Jaką drogę możemy nazwać z małym natężeniem ruchu? W jaki sposób kierowca ma to ocenić? Większość osób mieszkających przy bocznych uliczkach doskonale wie, że wzmożony ruch występuje na nich jedynie o pewnych porach dniach, a w pozostałych praktycznie nie istnieje. Wówczas decyzja należy od funkcjonariuszy, którzy będą musieli sami podjąć decyzję o przyznaniu mandatu.

Parkowanie po lewej stronie jezdni: Drogi dwukierunkowe

Wiele problemów mamy też z drogami dwukierunkowymi. Jako że drogowcy nie muszą ustawiać znaków obustronnych, mnóstwo kierowców parkujących po lewej stronie jezdni, nie upewnia się, czy znak zakazu zatrzymywania się B-36 nie został ustawiony wcześniej. Często bywa tak, że oznakowanie jest, ale znak stoi kilkaset metrów od nas. W praktyce znaczy to tyle, że mandat nam się należy, a policjanci nie wezmą pod uwagę naszych wyjaśnień.

Na szczęście na drogach jednokierunkowych sytuacja wygląda o wiele łatwiej. Możemy bez większych obaw zaparkować nasz samochód przy lewej krawędzi jezdni na odcinku, na którym zakaz nie obowiązuje.

Parkując za granicą, należy pamiętać, że w wielu państwach np. w Niemczech, zatrzymywanie auta po lewej stronie ulicy jest zakazane i grozi za to mandat w wysokości 60 euro.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/motofakty.pl/MW