Zamknij

Parkujesz na chodniku? Wkrótce to będzie niemożliwe

Redakcja
03.12.2018 08:52
samochód zaparkowany na chodniku
fot. SZYMON BLIK/REPORTER

W Prawie o ruchu drogowym może dojść do poważnych zmian. Pomysł warszawskiego stowarzyszenia „Miasto jest nasze” jest właśnie analizowany przez sejmową komisję ds. petycji. Oznacza to, że wkrótce parkowanie na chodnikach będzie nielegalne.

Do tej pory kierowcy mieli prawo pozostawiania samochodu na chodniku pod warunkiem, że „szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m”. Dziennik „Rzeczpospolita” informuje, że zmiany będą zakazywać parkowania w każdym przypadku.

Warszawskie stowarzyszenie „Miasto jest nasze” wraz z koalicją Ruchy Miejskie zauważyły, że przepisy w Polsce odnośnie do parkowania na chodniku nie były zmienianie od lat 80., co jest „komunistycznym wymysłem”. Inicjatorzy podali przykład Ukrainy, gdzie we wrześniu tego roku pozostawianie pojazdu na chodniku zostało całkowicie zakazane, a za złamanie przepisu auta są odholowywane na koszt właściciela. Identyczne zasady obowiązują także w Londynie.

Pomysł spotkał się z pozytywną opinią Biura Analiz Sejmowych, które uważa, że zmiana przyczyniłaby się do „uporządkowania zasad parkowania wśród kierowców, którzy mając świadomość usunięcia ich pojazdu, mógłby ograniczyć ich parkowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych”.

Ministerstwo Infrastruktury nie skomentowało proponowanych zmian. Jednak „Rzeczpospolita” podaje, że pomysł popiera wielu posłów.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/rp.pl, forbes.pl/MW