Zamknij

Parlament Europejski zamierza stworzyć nowe prawo ws. cofania liczników

Redakcja
04.06.2018 12:03
licznik samochodowy
fot. East News

Wiele państw Unii Europejskiej boryka się z problemem cofania liczników w samochodach. Unijni parlamentarzyści postanowili wypowiedzieć wojnę oszustom. Nowe przepisy mają powstać jeszcze w tym roku.

Według statystyk urzędników UE średnio od 5 do 12 proc. pojazdów znajdujących się w obrocie krajowym, a 30-50 proc. wywożonych za granicę ma cofnięty licznik. Wkrótce sytuacja ma ulec zmianie. Jeszcze w tym roku unijni urzędnicy mają przedstawić przepisy, które pomogą danym państwom w walce z samochodowymi oszustami.

Politycy uważają, że kupujący używane auta powinni mieć prawo do sprawdzenia dokładności licznika kilometrów niezależnie od tego, w jakim państwie UE było ono wcześniej rejestrowane. W związku z tym ma powstać ogólnoeuropejska baza danych, do której będzie miał dostęp każdy posiadający wymagane dane na temat konkretnego pojazdu.

Zmiany w przepisach o cofaniu liczników: Urzędnicy żądają zwiększenia obszaru w zapisie stanu

Istotnym elementem będzie zwiększenie częstotliwości zapisywania przebiegu aut. Aktualnie najczęściej robi się to wyłącznie w trakcie przeglądu technicznego. Zdaniem parlamentarzystów należy powiększyć ten obszar, aby zapis stanu obowiązywał także w trakcie serwisowania, przy obsłudze technicznej, w czasie każdej wizyty w warsztacie, zaczynając od pierwszej rejestracji samochodu.

W Belgii i Holandii odczyty są zbierane częściej niż w jakichkolwiek innych państwach UE. Efekt jest taki, że oszustwa z cofaniem liczników praktycznie zniknęły.

Zmiany w przepisach o cofaniu liczników: Propozycja KE jeszcze w tym roku

Parlament Europejski obiecał sprawdzanie rozwiązań, których używają producenci pojazdów, co uniemożliwi manipulowanie licznikami. Komisja Europejska zapowiedziała rozpoczęcie prac nad nowymi przepisami mającymi zapobiegać fałszowaniu przebiegu. Przewiduje się, że KE przedstawi propozycję w ciągu tego roku.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego może mieć znaczący wpływ na polski projekt resortu sprawiedliwości o karaniu oszustów manipulujących licznikami. Decyzja PE może przyspieszyć proces lub go opóźnić – wówczas politycy będą mogli chcieć zapoznać się z unijnymi przepisami tuż przed uchwaleniem krajowych regulacji.

RadioZET.pl/Parlament Europejski/MW