Parowanie szyb w samochodzie: Jak sobie z nimi poradzić?

07.01.2019 10:55

Parowanie szyb to dość częste zjawisko zwłaszcza zimą, kiedy temperatura powietrza spada i występują opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Sprawdź proste metody, dzięki którym uporasz się z tym problemem.

zaparowana szyba fot. Shutterstock

Przed podaniem konkretnych sposobów warto zaznaczyć, że istnieje mnóstwo przyczyn, które doprowadzają do parowania szyb w aucie. Za kłopotami mogą stać uszczelki, zabrudzony filtr albo zwyczajnie roztopiony śnieg z butów osoby, która weszła do pojazdu.  

Klimatyzacja

Najszybciej można pozbyć się pary włączając klimatyzację. Jeżeli jej nie mamy, wystarczy, że delikatnie uchylimy okno, a nawiew ciepłego powietrza skierujemy na przednią szybę. Jednak zamiast walczyć z kłopotami, najlepiej jest im przeciwdziałać.

„Antypara”

Jednym z pierwszych rozwiązań są środki tzw. „antypary”. Specyfiki są dość tanie – cena zaczyna się czasami od 5 zł. Wystarczy nałożyć płyn na szybę i postępować zgodnie z instrukcją. Jednak jeśli nie mamy dostępu do takiego środka, musimy uciec się do innych metod.

Niektórzy uważają, że „antyparę” może zastąpić…ziemniak. Ten nietypowy sposób polega na tym, że przekrojonym warzywem smarujemy szybę i szybko wycieramy ją do sucha. To powoduje, że para nie pojawia się na szybie. Dobrą alternatywą jest też pianka do golenia.

Gadżet z dyskontu

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie przedmiotu, który możemy dostać w dyskontach. Gadżet przypomina mniejszy mop do podłogi, który kosztuje 12 zł. Patent polega na przetarciu nim szyby, który „zabezpieczy” je przed zaparowaniem.

Pochłaniacze wilgoci

Prostymi i domowymi sposobami są tzw. pochłaniacze wilgoci, które będą zbierały wilgoć, zbierającą się na szybie. Oczywiście możemy je zakupić (kosztują około 8 zł), ale można je też zrobić samemu. Popularnymi metodami jest trik ze skarpetką, do której trzeba umieścić żwirek dla kota lub ryż. Aby zachować wysoką skuteczność, należy co kilka dni wymieniać zawartość skarpety, żeby rozwiązanie utrzymało swoje właściwości.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW

Oceń