Pasażerowie siedzący z tyłu rzadziej używają pasów bezpieczeństwa

07.08.2017 12:00

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Insurance Institute of Highway Safety, 91% osób siedzących z tyłu zapina pasy, podczas gdy tylko 72% pasażerów tylnej kanapy robi to samo.

Pasażerowie siedzący z tyłu rzadziej używają pasów bezpieczeństwa fot. materiały prasowe

Aż 80% spośród osób korzystających z pasów sporadycznie przyznało się, że nie zapinają ich w trakcie podróży taksówką lub Uberem, a także na krótszych odcinkach ze znajomymi, co skomentowała Jessica Jermakian, starszy inżynier zajmujący się badaniami w IIHS:

"

Dla większości dorosłych osób jazda z tyłu jest równie bezpieczna co z przodu, nawet bez zapiętych pasów. To ma zastosowanie w trakcie jazdy Uberem, Lyftem lub innymi wynajętymi samochodami. "

Głównym powodem niezapinania pasów z tyłu jest błędne przekonanie o tym, że pasażerowie drugiego rzędu siedzeń są bezpieczniejsi. Istotnie niegdyś tak było w przypadku większych aut bez stref zgniotu i to jeszcze w czasach, gdy zapinanie pasów bezpieczeństwa nie było obowiązkowe. W nowoczesnych pojazdach pasażerowie z przodu i z tyłu są zazwyczaj tak samo narażeni na odniesienie obrażeń w wyniku wypadku. Co jednak niezwykle istotne – ignorowanie obowiązku zapinania pasów z tyłu może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje i to przede wszystkim dla osób siedzących z przodu:

"

Ludzie, którzy nie korzystają z pasów bezpieczeństwa siedząc z tyłu myślą, że ich niestosowanie się do przepisów nie zaszkodzi nikomu innemu. To nie jest tak. Pas biodrowy, naramienny jest podstawowym środkiem ochronnym przed zderzeniem czołowym. Bez tego, ciało może uderzyć w powierzchnię lub inne osoby z pełną prędkością, co prowadzi do poważnych obrażeń. "

Nie zapinając pasów z tyłu narażamy nie tylko siebie na niebezpieczeństwo, ale także osoby siedzące przed nami. Dlatego pamiętajmy – niezależnie od okoliczności, należy zapinać pasy bezpieczeństwa.

RadioZET/MS

Oceń