Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pentagon wydał fortunę na samochody marki Dacia: Przelane pieniądze to dar przyjaźni

07.01.2019 15:07

Pentagon wydał prawie 3 miliony dolarów na samochody marki Dacia. Jednak auta nie będą oficjalnymi pojazdami Departamentu Obrony USA, ponieważ zakup został potraktowany jako „dar przyjaźni”.

Dacia Sandero fot. Shutterstock

W listopadzie ubiegłego roku, były sekretarz obrony USA, James Mattis podpisał transakcję na zakup nowych samochodów marki Dacia. W wystawionej fakturze wydatek określono mianem „nadzwyczajnego”, który miał być formą zapłaty za budowę drogi wokół amerykańskiej bazy w Rumunii.

W sumie na konto rumuńskiego Ministerstwa Obrony Narodowej przelano 2,9 mln dolarów na model Sandero Stepway 2. Warto podkreślić, że Dacia chociaż jest rumuńską marką, jej właścicielem jest francuski producent Renault. Jak podaje „Rzeczpospolita”, decyzja wywołała lawinę krytycznych komentarzy. W sprawę zaangażował się również były audytor Pentagonu, Mike McCord.

- Wydaje mi się niezwykłe, niezależnie od źródeł finansowania, aby wykorzystywać amerykańskie fundusze na zakup pojazdów dla kraju-gospodarza, w przeciwieństwie do przypadku, w którym moglibyśmy kupić pojazd wspierający koalicjanta w teatrze działań, na przykład w Afganistanie – przekonywał.

Z początku drogę miała sfinansować amerykańska kwatera z siedzibą w Neapolu, ale z powodu błędnych faktur, przelew został anulowany. Finalnie drogę wybudowały rumuńskie przedsiębiorstwa, które powinny otrzymać pieniądze od rumuńskiego ministerstwa obrony.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/rp.pl/MW

Oceń