Pijany przewoził autobusem dzieci. Miał prawie 2,5 promila

06.10.2017 10:57

Kierowca autobusu należącego do polskiego przewoźnika, którym wykonywano regularny przewóz osób, nieopodal Siedlec został poddany kontroli drogowej 4 października 2017 roku przez mazowieckich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Pijany przewoził autobusem dzieci. Miał prawie 2,5 promila fot. gitd.gov.pl

Około godziny 13:45 jeden z inspektorów wykonujących czynności służbowe na punkcie kontrolnym przy drodze krajowej nr 2 w miejscowości Marysin zatrzymał do rutynowej kontroli drogowej autobus kursujący na trasie Kałuszyn - Koszewnica - Kałuszyn. W pojeździe znajdowały się dzieci ze szkoły podstawowej.

W ramach kontroli, kierowcę poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie AlcoBlow jednoznacznie wykazało, że mężczyzna jest w stanie po spożyciu. Następnie wykonano podobny test przy pomocy alkomatu Alco-Sensor IV, który wykazał wynik 2,39 promila w wydychanym powietrzu. Po około 15 minutach czynność powtórzono i uzyskano rezultat 2,24 promila.

Na miejsce wezwano funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Mrozach. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu, sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat, przy okazji obligatoryjnie zakazując prowadzenia aut na okres od roku do 10 lat.

4 października 2017 roku mazowieccy inspektorzy prowadzili akcję wzmożonych kontroli pojazdów wykonujących przewóz osób na terenie całego województwa. W sumie sprawdzono 120 autobusów i autokarów. Nałożono jeden mandat karny i zatrzymano aż 13 dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego – m.in. za usterki układu kierowniczego, awarie układu hamulcowego, nadmierne zużycie opon, wycieki płynów eksploatacyjnych i niesprawne oświetlenie.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zapewnia, że działania tego typu prowadzone są cyklicznie.

RadioZET/MS

Sprawdź, czy wiesz co oznaczają skróty motoryzacje:

Oceń