Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pijany przewoził autobusem dzieci. Miał prawie 2,5 promila

06.10.2017 10:57

Kierowca autobusu należącego do polskiego przewoźnika, którym wykonywano regularny przewóz osób, nieopodal Siedlec został poddany kontroli drogowej 4 października 2017 roku przez mazowieckich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Pijany przewoził autobusem dzieci. Miał prawie 2,5 promila fot. gitd.gov.pl

Około godziny 13:45 jeden z inspektorów wykonujących czynności służbowe na punkcie kontrolnym przy drodze krajowej nr 2 w miejscowości Marysin zatrzymał do rutynowej kontroli drogowej autobus kursujący na trasie Kałuszyn - Koszewnica - Kałuszyn. W pojeździe znajdowały się dzieci ze szkoły podstawowej.

W ramach kontroli, kierowcę poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie AlcoBlow jednoznacznie wykazało, że mężczyzna jest w stanie po spożyciu. Następnie wykonano podobny test przy pomocy alkomatu Alco-Sensor IV, który wykazał wynik 2,39 promila w wydychanym powietrzu. Po około 15 minutach czynność powtórzono i uzyskano rezultat 2,24 promila.

Na miejsce wezwano funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Mrozach. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu, sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat, przy okazji obligatoryjnie zakazując prowadzenia aut na okres od roku do 10 lat.

4 października 2017 roku mazowieccy inspektorzy prowadzili akcję wzmożonych kontroli pojazdów wykonujących przewóz osób na terenie całego województwa. W sumie sprawdzono 120 autobusów i autokarów. Nałożono jeden mandat karny i zatrzymano aż 13 dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego – m.in. za usterki układu kierowniczego, awarie układu hamulcowego, nadmierne zużycie opon, wycieki płynów eksploatacyjnych i niesprawne oświetlenie.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zapewnia, że działania tego typu prowadzone są cyklicznie.

RadioZET/MS

Sprawdź, czy wiesz co oznaczają skróty motoryzacje:

Oceń