Zamknij

Pobieranie opłat za parkowanie w weekendy. Kierowcy odetchną z ulgą?

Redakcja
05.09.2018 11:06
parkometr
fot. Piotr Hukalo East News

Prokuratorzy poinformowali, że pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest niezgodne z prawem. Ich zdaniem pomysł jest sprzeczny z ustawą o drogach publicznych.

Nowy projekt rządu niesie za sobą wprowadzenie śródmiejskich stref płatnego parkowania w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Ustawa zakłada, że w wyznaczonych miejscach będzie obowiązywać stawka godzinowa do wysokości 0,45 proc. płacy minimalnej. W tym roku daje to kwotę 9,45 zł, a w przyszłym ma ona wynosić 9,99 zł za godzinę parkowania. W innych strefach kierowcy będą musieli zapłacić 0,15 proc. płacy minimalnej, czyli 3,33 zł.

Trzeba zaznaczyć, że opłaty  w obszarach śródmiejskich zaczną obowiązywać również w weekendy. Ustalono, że będzie można je pobierać w soboty. Jednak ten pomysł może nie zostać zrealizowany.  

Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernard zlecił kontrolę uchwał, według których miasta już pobierają opłaty za parkowanie w soboty. Jak donosi „Rzeczpospolita”, prokuratorzy sprawdzili 351 uchwał rad gmin i podważyli 156 aktów prawa miejscowego. Hernard tłumaczył, że jest to niezgodne z przepisami ustawy z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych.

Rozporządzenie mówi o tym, że opłatę za parkowanie pobiera się w wyznaczonym miejscu w określone dni robocze i w określonych porach. Jednak nie ma tam wzmianki o pobieraniu opłat w sobotę czy niedzielę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł, że m.in. Hel, Władysławowo i Jastarnia nielegalnie pobierają opłaty w soboty. Identyczne wyroki padały także w innych miastach, co najprawdopodobniej oznacza, że wkrótce we wszystkich miastach w Polsce parkometry w sobotę będą wyłączone.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl, rp.pl/MW