Poczta Polska przetestuje elektryczne dostawczaki od Ursusa

09.11.2017 11:50

Prezes Ursusa, Karol Zarajczyk, w rozmowie z dziennik.pl poinformował o planach przekazania pierwszych modeli polskiego samochodu dostawczego Poczcie Polskiej. Miałyby to być testy tego, jak elektryczne pojazdy spisują się w rzeczywistych warunkach.

Poczta Polska przetestuje elektryczne dostawczaki od Ursusa fot. Ursus

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t ma być napędzany umieszczonym centralnie silnikiem o mocy 60-70 kW lub dwoma jednostkami o podobnej łącznej mocy. Obecnie rozpatrywana jest możliwość zabudowy silników w kołach. Będzie istniała również możliwość dobrania każdego rodzaju zabudowy – np. skrzyniowej, kontenerowej lub specjalistycznej w zależności od potrzeb i specyfikacji pracy potencjalnego kontrahenta. We wnętrzu Ursusa zasiąść będą mogły 3 osoby. Zastosowanie baterii litowo-jonowych z możliwością szybkiego ładowania pozwoli na uzyskanie wartości 90% w czasie 15 minut.

Za opracowanie napędu elektrycznego ma być odpowiedzialna firma HCP. Auto o wysokości około 2 metrów ma ważyć 1100 kilogramów i być w stanie pokonać na jednym ładowaniu do około 150 kilometrów. Prędkość maksymalna nie będzie przekraczać 100 km/h.

O projekcie już wcześniej wielokrotnie wspominał Andrzej Zarajczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ursus S.A.:

"

Mały samochód dostawczy który powstanie na mocy podpisanej dzisiaj umowy, w naszej opinii idealnie wpisuje się w program elektromobilności zapoczątkowany przez Premiera Morawieckiego, a także jest polską odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku polskiego oraz rynków europejskich na mały kompaktowy elektryczny samochód dostawczy, który z powodzeniem może być użytkowany zarówno przez służby pocztowe, komunalne czy segment hotelarski. "

RadioZET/MS

Zagłosuj

Popierasz elektryfikację samochodów?

Oceń