Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Podczas pokazu Nissan z systemem unikania kolizji wjechał w kobietę

25.05.2017 12:58

Do kuriozalnego wypadku doszło podczas pokazu działania systemu unikania kolizji Nissana w Dazhou. Kobieta z mikrofonem była przekonana, że samochód samoistnie się zatrzyma. Problem w tym, że… kierowca zapomniał włączyć system bezpieczeństwa!

Podczas pokazu Nissan z systemem unikania kolizji wjechał w kobietę fot. kadr z wideo

Mężczyzna siedzący za kierownicą nowego Nissana Rogue’a, znanego również jako X-Trail, celowo włączył system, po chwili przez przypadek wyłączając go. Jak się potem okazało, pracownik nie był obeznany z tego rodzaju technologią. W efekcie podczas pokazu Spring Auto Show w Dazhou City w Chinach wjechał w kobietę.

System Nissana ma pomagać unikać kolizji, szczególnie najechania na tył poprzedzającego pojazdu, czy wjechania w pieszego. W momencie wykrycia przeszkody, uwzględniając różnice prędkości samochodu i obiektu, kierowca wpierw jest ostrzegany o zagrożeniu, a w razie braku reakcji, auto samoistnie uruchamia układ hamulcowy.

Całe zdarzenie zostało zarejestrowane telefonem komórkowym, a następnie wrzucone na YouTube’a:

Ze statystyk amerykańskiego NHTSA wynika, że w 2014 było aż 32 675 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Punktem wyjścia jest zmniejszenie tej liczby o połowę – tak na dobry początek. Stopniowo do osiągnięcia pożądanego rezultatu przyczynić się mają systemy automatycznego hamowania. Te, same w sobie są w stanie o 20% zredukować liczbę wypadków. Dlatego zawarto porozumienie, na mocy którego producenci będą zobowiązani do wyposażenia każdego sprzedanego po 1 września 2022 samochodu w system autonomicznego hamowania.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się Audi, BMW, FCA US LLC (grupa Fiat Chrysler Automobiles), Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Kia, Maserati, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi Motors, Nissan, Porsche, Subaru, Tesla Motors Inc., Toyota, Volkswagen i Volvo Car USA. 

RadioZET/MS

Zagłosuj

Ufacie systemom bezpieczeństwa?

Oceń