Zamknij

Pokochasz wszystkie wąskie i kręte drogi – BMW Z4

Marcin Łukasik
08.10.2019 10:35
Pokochasz wszystkie wąskie i kręte drogi – BMW Z4
fot. ---

Kiedy patrzymy na nowe BMW Z4, nie musimy długo się zastanawiać, co to za model. Na pierwszy rzut oka widać, że zostało odświeżone i dopracowane, ale wciąż bardzo wyraźnie nawiązuje do swoich poprzedników. A jak jeździ? 

Wracając jeszcze na chwilę do kwestii technicznych i wizualnych – nowe BMW Z4 jest zarówno dłuższe, jak i szersze od swoich poprzedników. W tym modelu niemiecki producent również zdecydował się na większy niż poprzednio przedni grill – ale nie jest to tak wyraźne i drażniące jak w nowych odsłonach innych modeli. Moją uwagę szczególnie zwróciły piękne boczne wloty powietrza oraz wyraźne przetłoczenia na masce, które skutecznie dodają Z4 sportowego charakteru. 

IMG_3305
fot.

A jak w środku?

Wnętrze, jak na roadstera NIE przystało, jest przestronne i praktyczne. Na przykład za fotelami znalazło się jeszcze miejsce na niewielką półeczkę. Niektóre elementy zostały wykonane z materiałów sprzyjających dbaniu o czystość auta. Dodatkowo schowek pod podłokietnikiem podzielony został tak, że jednocześnie możemy korzystać z zamontowanych tam cup holderów oraz wygodnie oprzeć się podczas jazdy. Na minus zasługuje widoczność. Wiem, że to cecha roadsterów, ale z pozycji kierowcy naprawdę słabo widać drogę. 

Natomiast wracając do zalet, to na pewno cieszy powrót BMW do miękkiego dachu. Dzięki takiemu rozwiązaniu bagażnik pomieści aż 281 litrów. Co ciekawe, dach automatycznie możemy złożyć, jadąc nawet 50 km/h. 

IMG_3312
fot.

No to co, ruszamy? 

Jeżdżąc przez pierwsze dni Z4, korzystałem z jego walorów głównie w mieście, do momentu kiedy w niedzielę wyskoczyliśmy pod Warszawę na kajaki. Spływ miał trwać 3 godziny, tak żebym spokojnie zdążył na wieczorny program na antenie. Obstawiam, że nasz organizator nigdy nie płynął tą trasą i planowane trzy godziny zamieniły się pięć, i trzeba było nie tylko szybko wiosłować, ale potem jak najszybciej dostać się do radiowego studia. Lepszego auta do takiej misji nie mogłem mieć pod ręką. Świetnie trzymające się drogi oraz po prostu uwielbiające ostre zakręty Z4 nie odpuszczało. Nawet w chwilach, kiedy skazany byłem na gorszą nawierzchnię, zawieszenie w znacznym stopniu eliminowało niedogodności. Przyspieszenie oraz komfort jazdy to elementy, które rzadko można spotkać w jednym samochodzie. Tutaj się to udało. A na program zdążyłem. 

IMG_3301
fot.

Cały czas się zastanawiam, czy to specjalnie, czy może niechcący BMW stworzyło sportowe auto, które w pierwszej kolejności dba o nasz komfort i dostarcza praktycznych rozwiązań, a dopiero potem dorzuca sportowe emocje i tak dobrze znaną radość z jazdy. 

Uważam, że jej nowa odsłona to wyjątkowo mocny gracz na rynku i spore zagrożenie dla konkurencji. Chciałbym się tylko przekonać, czy równie entuzjastycznie jeździłbym Z4, kiedy za oknem zapanuje jesienna szaruga, a niskie temperatury nie pozwolą na otwieranie dachu, które było drugą rzeczą, jaką robiłem po odpaleniu silnika. 

IMG_3290
fot.
IMG_3309
fot.