Polacy coraz chętniej kupują sportowe samochody. Który cieszy się największym zainteresowaniem?

29.01.2019 13:48

Auta sportowe w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Na tę chwilę są na drugim miejscu, zaraz po popularnych SUV-ach. Największą sprzedaż w ubiegłym roku zanotował Mercedes.

sportowy samochód fot. Shutterstock

Sportowe samochody w Polsce zyskują na popularności. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar zaprezentował najnowsze dane, z których wynika, że liderem w naszym kraju wciąż pozostają SUV-y. Sprzedaż tych pojazdów podskoczyła o 26,3 proc. Z kolei drugie miejsce zajęły auta coupé (sprzedaż wyższa o 22,8 proc.).

Jednak patrząc na same liczby, możemy śmiało stwierdzić, że nie jest to zbyt duży przeskok w porównaniu z ubiegłymi latami. W 2018 roku zarejestrowano ponad 117 tys. SUV-ów, a sportowych samochodów jedynie 3200. Jednak coupé zasługuje na uwagę chociażby ze względu na to, że stanowi drugi najmniejszy segment na rynku po kabrioletach.

Sportowe samochody w Polsce: Mercedes liderem

Mercedes przoduje w sprzedaży sportowych wozów w naszym kraju. Niemiecki koncern sprzedał prawie połowę aut z tego wyniku, czyli 1438. Największym zainteresowaniem cieszył się model Klasy E. Drugą lokatę zdobył Ford i jego Mustang. Legendarny pojazd zyskał 500 nowych właścicieli, co jest lepszym wynikiem w porównaniu do roku 2017 aż o 10,6 proc.

Podium uzupełniło BMW. Tuż za nim uplasowało się Porsche i Lexus. Każde z tych przedsiębiorstw motoryzacyjnych zanotowało wzrost sprzedaży.

Sportowe samochody w Polsce: Co spowodowało wzrost?

Główną przyczyną wzrostu sprzedaży tych aut ma m.in. zmiana w rozliczaniu pojazdów na firmę, która weszła w życie wraz z początkiem tego roku. W związku z tym, każdy, kto zdecydował się na kupno sportowego auta w roku poprzednim, mógł rozliczać je na starych zasadach. Średnia cena ważona samochodu, jak podaje Samar, to 341 493 zł. Z kolei nowe przepisy ustaliły limit amortyzacji do 150 000 zł.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/autokult.pl/MW

Oceń