Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polacy coraz częściej decydują się na jeden rodzaj opon. O jakie chodzi?

01.03.2018 10:17

Polacy coraz bardziej cenią sobie wygodę. Komfort dotyczy także jazdy samochodem, dlatego rośnie liczba chętnych, którzy decydują się na stosowanie opon całorocznych. Jednak ten rodzaj ogumienia nie nadaje się do każdych warunków.

Polacy coraz częściej kupują opony całoroczne fot. Facebook

Wraz z początkiem marca wszyscy powoli żegnają zimę i niecierpliwie oczekują wiosny. W tym roku śniegu w polskich miastach było jak na lekarstwo, dlatego większość zmotoryzowanych postanowiła nie zmieniać opon z letnich na zimowe, ale zastąpić je ogumieniem całorocznym. Zainteresowanie tym rodzajem gum w Polsce stale rośnie. W ubiegłym roku odnotowano wzrost o 30%.

— Polscy kierowcy patrzą na wygodę stosowania takich opon, nie trzeba ich zmieniać, nie trzeba stać w kolejce, ale pamiętajmy, że to nie jest opona na każde warunki — ostrzega Piotr Sarnecki z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Zagłosuj

Na jakich oponach najbardziej lubisz jeździć?

Eksperci przestrzegają

Ogumienie całoroczne najlepiej spisuje się w warunkach od -10 do +10 stopni Celsjusza. Jednak podczas tego okresu asfalt nie może być pokryty śniegiem. Zdaniem ekspertów całoroczne ogumienie nie nadaje się na jazdę latem i zimą, ponieważ rozbieżności w zakresach temperatur są zbyt duże, co negatywnie odbija się na oponach, które w czasie ostrych mrozów mogą być zbyt twarde, a w czasie upałów zbyt miękkie.

Decydując się na opony całoroczne, musimy być przygotowani na większy wydatek. Koszt tego typu ogumienia jest o około 20% większy od opon letnich czy zimowych.

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl/MW

Oceń